Рали Дакар 2020: Бареда първи в 10-ия етап, 1-2-3 за Honda Рали Дакар 2020: Бареда първи в 10-ия етап, 1-2-3 за Honda

Хоан Бареда от екипа на Monster Energy Honda спечели 10-ия етап на рали Дакар 2020. Той бе най-бърз по трасето, което трябваше да бъде 534 км от Харад до Шубайтах.

Състезанието обаче бе прекратено от организаторите на неутрализацията на 345-ия  километър.  Ресурсите за осигуряване на безопасността на състезателите бяха почти изцяло мобилизирани. Причината бе във влошените метеорологичните условия със силни ветрове в пустинята.

Пилотите на Honda заеха първите три места в етапа. След Бареда, на 1:07 мин. финишира лидера във временното класиране Рики Брабек. Трети на 2:31 мин. стана Кевин Бенавидес.

Във временното класиране два етапа преди финала води Брабек с 25:44 мин. пред Пабло Кинтанила с Husqvarna. Трети е Бареда на 27:09 мин. Той измести от 3-ото място заводския пилот на КТМ Тоби Прайс който сега е 4-и, на 28:33 мин.

Бареда изглежда наистина в най-добрата си форма във втората седмица на Дакар.

Той доминира 113 км след старта. Бе на 42 секунди пред Матиас Валкнер. Рики Брабек контролираше мястото си във временното калсиране, като бе на 2:19 мин. след Бареда. Надмощието на испанеца бе и след 223 км. Брабег го доближи на 1 минута. Кевин Бенавидес пък изпревари Тоби Прайс обаче отстъпи назад с 3 минути обаче зад Кевин Бенавидес.

Отварянето на трасето затрудни Пабло Кинтанила, който загуби 4:19 минути още на първата контрола. Валкнер пък загуби време в последните няколко километра и остана на 5:23 мин. Прайс пък настигна Кинтанила и го изпревари.

Имаше нови драми. Леонардо Кола няма да завърши първия си Дакар.

Аржентинецът отново влезе в играта, заради формата Dakar Experience. Той имаше проблеми в 4-ия етап. Днес обаче падна 13 км след старта на специалния етап. Нарани рамото си и за него се погрижи медицинския екип. Той обаче няма да продължи.

Дакар приключи и за Маурисио Хавиер Гомес. Аржентинецът падна 60 км след старта. Счупи бедрената си кост и медицинският екип го транспортира в болница. Гарет Поучър също приключи с Дакар. Американецът падна след 120 км в етапа. Имаше контузии на гърба и тазобедрената става.

При четириколките Камил Вишневски се възползва от съкратения специален етап и трудностите на другите с навигацията.

Така полякът спечели първия си етап в Дакар. Той бе на 48 секунди пред чеха Зденек Тума. Трети стана Рафал Соник. Много време загуби Симон Витзе. Големият губещ в етапа обаче бе Игнасио Касале. Той финишира на 45 минути след Вишневски и преднината му сега е само 16 минути.

При автомобилите победата бе отново за Карлос Сайнц.

След спирането на етапа след 223 км, Карлос Сайнц с Mini спечели пред Якуб Пржигонски с Mini на 3:05 и на 4:26 мин. пред Жиниел де Вилиерс с Toyota. Опитният Сайнц се възползва от навигационните проблеми на съотборника си Стефан Петерхансел и Насер Ал-Атия, за да увеличи преднината си в общото класиране до 18 минути спрямо двамата.