Педроса с първа победа за сезона на Ещорил

Това е първият успех на Дани на пистата Ещорил във всички класове.  Трети, след Лоренсо  стана Кейси Стонър (Repsol Honda).
Педроса,  който дойде на състезанието след претърпяна операция на контузеното си рамо преследваше плътно лидера Лоренсо, който стартира от първа позиция. Така бе до момента, когато три обиколки преди края пилотът на Repsol Honda изпревари на старт-финалната права Лоресо и финишира първи. Сега Педроса е само на четири точки в класирането от Лоресо. Успехът на Дани прекъсна намеренията на Хорхе да спечели четири поредни победи на тази писта.
Стонър пресече трети финала с малко повече от 7 секунди от съотборника си. Бишвия шампион в MotoGP никога не е печелил на Ещорил и това е е една от 5-те писти, на които не е бил първи. Зад Кейси обаче се водеше люта битка между Валентино Роси (Ducati Team) и Андреа Довициозо. Пилотът на Repsol Honda бе много близо до Роси и спечели четвъртото място в последната обиколка и пресече финалната линия само с 0,025 сек. пред Роси. От 11 старта на Ещорил, това е най-слабия резултат на Роси.
Денят бе добър за екипа на Monster Yamaha Tech 3. Колин Едуардс спечели 6-о място, а на две след него бе Кал Кръчлоу. Британският новак направи сериозен дуел с Хироши Аояма (San Carlo Honda Gresini), но японецът бе по-бърз от бившия световен шампион в клас Суперспорт. Кал е един от многото пилоти, стартирали в това състезание след операция. Ники Хейдън (Ducati Team) е 9-и, а топ 10 допълни Ранди де Пюние (Pramac Racing), който също претърпя операция на крака. След него бяха Тони Елиас (LCR Honda) и Лорис капироси (Pramac Racing). В първото си състезание след тежката контузия,  Алваро Баутиста (Rizla Suzuki) преодоля адските болки и завърши 13-и.
Марко Симончели (San Carlo Honda Gresini Team), който стартира от първа редица отново падна и то още в първата обиколка. Бен Спийс (Yamaha Factory Racing) първо направи екскурзия извън трасето, а след това падна и не можа да рестартира мотоциклета си. Падна и Хектор Барбера (Mapfre Aspar Team), и то в първата обиколка, новакът Карел Абрахам (Cardion ab Motoracing) за първи път не завърши състезание.