Оспорвани битки на Супермото шампионата в Кюстендил

Пистата „Пауталия“ в Кюстендил  е коварна. А когато трудното трасе е гарнирано с адска жега и сериозна конкуренция във всяка серия, тогава наистина стават оспорвани и интересни битки. Поне такива бяха и днес, в състезателните маншове на отделните класове от 3-ия кръг на BMU European championship 2020  по Супермото. Нямаше надпревара, в която „плажуващите“ край пистата зрители да скучаят.
Щом и децата извадиха шпаги и ги кръстосаха яростно, този спорт у нас има бъдеще. Пилотите в SM65 и SM85 карат заедно. Безспорен фаворит при 65-кубиковите бе Никола Николаев ( МСК ЕКО БМВ Моторад МС 77 България рейсинг тим, КТМ). Той обеща да спечели и 4-те манша в Кюстендил. Вчера във втория кръг изпълни половината от задачата си. Днес не му се получи в първия манш.

Никола разбра колко е важна не само стартовата позиция, но и това да вземеш старта в първия манш. Пистата „Пауталия“ е трудна за изпреварване. Да, голям му е мотора на това момче. Точно при тръгването Никола от първа позиция закъсня, вдигна предното колело и батковците с 85-кубиковите машини го изпревариха. Николаев взе почти веднага едно място и стана втори. Но „душицата“ на неговата машина не стигна да изпревари лидера Живко Иванов. Все пак направи най-бързата обиколка – 52,906 сек. Никола обаче не загуби присъствие на духа и се бори до последно.

Точно този силен дух, който помага на 11-годишният българин да побеждава в Испания, където води в класирането, му помогна във втория манш.

Николаев отново направи лош старт. Закъсня, Живко пак излезе преди него и започна лудешка гоненица. Никола е роден за пистар. Като хрътка преследваше беглеца и не допускаше да има преднина повече от 2-3 десети. На 13-ата обиколка атакува успешно и  спечели. Отново направи най-бърза обиколка – 51,939 сек. Така Никола взе 50 т. от Кюстендил, като успешно победи дори и батковците. Втори в двата манша на SM65 бе Алексиан Николов с 44 т. (МСК БГ Пауър, КТМ). Трета бе единствената девойка на трасето Полина Иванова (38 точки, СК Киппен МХ рейсинг, КТМ), която победи брат си Божидар.
В SM 85 първите трима за кръга станаха Живко Иванов (50 т., Елхово Рейсинг Клуб, КТМ), следван от Никола Досев (44 т., МСК НСА Моторспорт, КТМ) и Енис Байрамов (38 т., СК Киппен МХ Рейсинг тим, КТМ).
Радостин Михайлов  (СК Киппен МХ Рейсинг тим, КТМ) записа нови 50 точки в актива си за генералното класиране в S3 стигайки до крайния успех в двата манша.

Много интересни и драматични събития се случиха в клас OPEN. Състезателите направиха по 18 обиколки.

Двата манша спечели Майкъл Иванов (МСК НСА Моторспорт, Husqvarna) и си тръгна с 50 т. На подиума му асистираха Димитър Тотев (40 т., МСК БГ Пауър, КТМ) и Янко Ташев (36 т., МСК Ридо Самоков, КТМ). Това обаче бе подиума и шампанското, след драмите на трасето.
Майки също с закани да спечели 4-те манша в събота и в неделя. Само че при него не се получи във втория кръг вчера. Той загуби от Красен Кънчев (МСК БГ Пауър). Днес, в първия манш двамата отново се захапаха яко. Красен бе преследвача. Разликата бе най-много 3-4 десети в отделните обиколки. На Красен обаче не  му издържаха нервите. При едно скъсяване на дистанцията  в завой ритна задната гума на Майкъл, който се движеше пред него. Това бе хванато от камерата на БНТ и Кънчев бе декласиран. Втори стана Тотев, а трети Виктор Нейчев (МСК БГ Пауър).
Още един пилот бе декласиран – Михаил Флоров (АИТ Рейсинг). Той пресече през тревата и не се върна от същото място. Правилата са си правила и трябва да се спазват. Флоров обаче се разсърди и не стартира във втория манш.
Точно във втората надпревара всичко бе като познат сценарий – Кънчев срещу лидера Иванов. Този път обаче битката бе коректна, макар и още по-оспорвана. Красен загуби старта и пред него мина и Янко Ташев След това обаче Красен зае втора позиция и непрекъснато атакуваше Майкъл, без да му даде въздух да си поеме. Разликите във всяка обиколка бяха от 1 до 3 десети.  Красен направи и най-бърза обиколка – 49,970 сек. и бе единственият, който слезе под 50 сек. за тур. При поредна атака в последния тур преди финала Красен падна. Продължи все пак и стана втори, пред Ташев. Състезанието обаче беше страхотно.
Следващият уикенд (5-6 септември) е поредният кръг от републиканския шампионат по мотокрос в Кортен (Община Нова Загора).