MXGP: Титла за Гайсер, победа за Голденхоф MXGP: Титла за Гайсер, победа за Голденхоф

На Имола, след 15-ия кръг от световния шампионат по мотокрос MXGP триумфираха двама пилоти. Тим Гайсер от екипа на Team HRC спечели третата си титла и стана първият заводски пилот на Honda с короната.

Победата в състезанието спечели Глен Голденхоф с КТМ. Това е първата му победа за този сезон. В клас МХ2 феноменалният пилот на КТМ Хорхе Прадо взе 14-ата си Гран при от общо 15.

Арно Тонус с Yamaha водеше в първото състезание от MXGP, следван от заводския пилот на Yamaha Готие Полен, Голденхоф, Гайсер и Джеръми Суивър също с Yamaha. Полен после поведе също с Yamaha, а Гайсер излезе на 3-о място.

Словенецът имаше трудности да изпревари двата мотора на Yamaha отпред.

Той атакува Тонус, но загуби контрол и двамата се докоснаха. Така Полен бе начело, а Голденхоф стана 2-и. Трети бе Паулс Йонас с Husqvarna. Гайсер продължи 4-и. Тим изпревари Йонас, стана 3-и, а Голденхоф задмина Полен и поведе.

Битката на Гайсер с Йонас продължи. Словенецът бе станал втори, а Йонас го изпревари. Тим катастрофира и остана на 8-о място. Въпреки това той даде газ на 100%. След 8 обиколки Голдехоф водеше с с 8 секунди пред полен, Суивър, Йонас и Февре с Yamaha. Последният изпревари Йонас. Идващите отзад Тонус и Гайсер също изпревариха пилота на Husqvarna.

Гайсер падна още веднъж и от 6-и стана 11-и. Очевидно напрежението си каза думата. Той отново трябваше да наваксва. Победата взе Голденхоф, следван от Джеръми Суивър, Полен и Тонус. Гайсер завърши 5-и, което му бе достатъчно за титлата. Нашият Петър Петров с КТМ не завърши.

Във втория манш Голденхоф отново взе холшота, пред Суивър, Йонас, Томи Съръл с Kawasaki, Гайсер, Полен, Февре Тонус и др.

Голденхоф контролираше състезанието, а зад него на 3 сек. бе Суивър, Йонас, Гайсер и Полен. После Гайсер изпревари Йонас.

След 7 обиколки в топ 5 бяха Голденхоф, Суивър, Гайсер, Йонас и Полен. Седми бе Февре.Гайсен стана 2-и, но Суивър бързо си върна позицията, но направи грешка и пак стана 3-и. Така второто състезание а и Гран при на Имола отново спечели Голденхоф. Това е третата победа за холандеца след една в МХ2 през 2013 и в MXGP през 2015. Гайсер, вече като световен шампион стана 2-и, като спъти на подиума 3-и. Суиър стана 3-и, но зае 2-ото място на стълбичката. След него бяха Йонас и Полен.  Петър Петров стана 17-и.