MotoGP: Винялес печели на Сепанг MotoGP: Винялес печели на Сепанг

Маверик Винялес (Monster Energy Yamaha MotoGP) спечели Гран При на Малайзия след невероятно каране на пистата Сепанг. Това е втората му победа за сезона. Той бе недостижим за световния шампион Марк Маркес (Repsol Honda Team), който стана втори. Трети бе Андреа Довициозо (Ducati Team), който успя да се пребори с Валентино Роси (Monster Energy Yamaha MotoGP) за подиума.

Маркес стартира 11-и. Това е най-лошата му позиция на решетката от Муджело 2015 г.  Довициозо пък тръгна 10-и. Джак Милър (Pramac Racing) бе на 4-о място и се изстреля напред, като поведе. Лошо тръгване от първа позиция направи Фабио Куартараро (Petronas Yamaha SRT) и бе 7-и. Маркес веднага го изпревари.

Винялес обаче не мота много, за да изпревари Милър. Той го атакува със своята Yamaha  на завой 11, като мина от вътрешната страна на Ducati.

Маркес изпревари Франко Морбидели за 4-о място в първия тур. Шампионът направи свършена първа обиколка . Довициозо и Милър се бореха за 2-о място на завои 14 и 15. Двата мотора Desmosedici излязоха от последния завой и Маркес атакува, но не успешно. Тази битка помагаше на Винялес да натрупа предниа. Той направи страхотна втора обиколка с 1: 59,9  и водеше с 0,6 сек.

Маркес се справи с Милър на 3-ата обиколка и подгони Винялес. Остана битката за 3-ото място на подиума. Довициозо го грабна от Милър на обиколка 4. Докторът също предприе атака. Колкото и да се опъваше Милър, Роси го задмина. Австралиецът пък по чудо се спаси от катастрофа, защото имаше проблеми с гумите в жегата. Заформи се битка между него и Алекс Ринс (Suzuki Ecstar). В последния двамата имаха контакт.

Винялес държеше преднина с 1.4 до 1.5 сек. пред Маркес. Довициозо и Роси не успяха да догонят машината на Honda. Роси пък имаше трудности с Дови, особено на правите, където бе силата на машината на Ducati.

Злощастният Милър пък попадна в лапите на двамата от Petronas Yamaha SRT – Куартараро и Морбидели.

Пред тях италианският двубой на Дови срещу Роси се разгоря Присламчи се и Ринс, който за 6 обиколки намали разлика от 2 секунди на по-малко от една. Роси пробва атака над Довициозо на завой 9. В последните няколко обиколки битката за 3-о място беше между Дови, Роси и Ринс.

Винялес вече бе недостижим на три секунди от Маркес. Той спечели, а Маркес стана втори, като направи още един рекорд. Шампионът взе най-много точки за един сезон – 395, като изпревари Хорхе Лоренсо с 383 т.

Роси не успя да отмъкне подиума от Довициозо, но се бори мъжки.

Той остана 4-и. Ринс преодоля догони италианците, но в крайна сметка не можа де мине по-напред от 5-о място. Двамата от Petronas Yamaha SRT Морбидели и Куартараро станаха съответно 6-и и 7-и. Милър остана 8-и, като бе далеч от 9-ия Данило Петручи – вторият пилот на Ducati. Десетката затвори Хоан Мир (Suzuki Ecstar).