MotoGP: Победа на Маркес носи трета корона за Honda

Световният шампион Марк Маркес завърши триумфално сезона с победа. Той спечели Гран при на Валенсия и донесе трета титла за Honda. Освен при пилотите и производителите, сега Repsol Honda  все короната и при тимовете.  Маркес завърши сезона с абсолютен рекорд – 420 т. и 12 победи. Това бе 56-и триумф в кариерата на испанеца.
На подиума на пистата Рикардо Тормо втори стъпи Фабио Куартараро (Petronas Yamaha SRT),  който стана най-бързият независим пилот и то в дебютния си сезон.  Той има 7 подиума и 6 първи позиции. Фабио вече взе трофея Новак на годината още на предишното състезание в Малайзия.
Трети стана Джак Милър (Pramac Racing), за когото това е най-доброто състезание за сезона. Той за пети път е на подиума през този сезон.

Още нещо знаменателно се случи на пистата във Валенсия. С шампионата се раздели Хорхе Лоренсо. „Спартанецът“ завърши 12-и в последното  си състезание.

При старта Милър взе холшота, но много бързо бе изпреварен от Куартараро, който поведе след втория завой. Маркес направи бавен старт, но завърши първата обиколка на 3-а позиция. След това се вдигна на щурм и 19 обиколки преди края вече бе лидер на състезанието,  за да не отстъпи позицията си . Курартараро финишира на перфектното второ място, за да бъде отново най-бързият пилот на Yamaha.
Първо падна Кал Кръчлоу (LCR Honda CASTROL). След това завой 6 стана „лобно“ място на трима. Първо се хлъзна и падна Данило Петручи (Ducati Team). Веднага след него, на същия завой упражнението повтори Йохан Зарко. И докато пилотът на LCR Honda IDEMITSU ставаше в чакъла го помете летящия мотоциклет на падналия Икер Лекуона (Red Bull KTM Tech 3). Всички пилоти са без контузии.
На 4-о място завърши Андреа Довициозо (Ducati Team), който не можа да спечели трофея при тимовете за екипа от Борго Панигале. Той обаче бе достоен опонент на шампиона Маркес, поне в първата половина на сезона. Дови успя да се справи с развилнелия се в началото Алекс Ринс (Suzuki Ecstar), който завърши на 5-о място.

Маверик Винялес (Monster Energy Yamaha MotoGP) не можа да се пребори за място на подиума.

Дори бе далеч от лидерската група.  Той бе самотен на 6-ата си позиция. Така бпремина по-голямата част от надпреварата и за съотборника на Ринс – Хоан Мир, който стана 7-и. След него спокойно финишира и  Доктора – Валентино Роси (Monster Energy Yamaha MotoGP) – 8-и. за разлика от бившия си съотборник Лоренсо, той остава на пистата още един сезон.
По братски си разделиха 9-о и 10-о място брата Еспаргаро. По-големият, Алеиш донесе 9-ата позиция за Aprilia Racing Team Gresini, а сред него бе по-малкият – Пол от Red Bull KTM Factory Racing.