MotoE: Ферари е първият носител на Световната купа MotoE: Ферари е първият носител на Световната купа

Матео Ферари (Trentino Gresini MotoE) е първият носител на Световната купа на ФИМ Enel MotoE. Той бе коронясан за първия шампион с електрически мотоциклет, като с това записа името си в историята. Ферари завърши 5-и във второто състезание във Валенсия. Това обаче му бе достатъчно, за да спечели купата.

Победата взе Ерик Гранадо (Avintia Esponsorma Racing), който отново победи Брадли Смит (One Energy Racing) в последната обиколка.

Така аржентинецът има двойна победа на пистата Рикардо Тормо. Хектор Грацо (Tech 3 E-Racing) завърши отново на подиума в състезание 2, макар да бе дисквалифициран в първия старт вчера.

Заради дисквалификацията на Гарцо, Ферари можеше да бъде победен за титлата само от един пилот – Брадли Смит. Разликата им беше 20 точки. Стартирайки от 3-а позиция, британецът направи страхотен старт и поведе. Ферари бе на 3-а позиция. Смит водеше на Гранадо с 1,1 сек. след първата обиколка. Гарцо стана 3-и, като изпревари Ферари и Алекс де Анджелис (Octo Pramac MotoE).

Три обиколки Смит и Гранадо вървяха заедно. Бяха на почти 4 секунди пред Гарцо. Смит правеше всичко възможно, за да вземе титлата в MotoE. Ферари обаче също правеше достатъчно. Италианецът му стигаше 5-ото място и 5-ата позиция му донесе нужните шест точки, за да вземе короната.

Смит, който няма победа този сезон, беше решен да вземе 25 точки и се насочи към последната обиколка.

Смит срещу Гранадо за победата. Гранадо се залепи за Смит и направи атака на 8-и завой. Смит веднага контрира на завой 11, с дръзка атака отвътре. На изхода обаче Гранадо си върна позицията. Последният завой Смит направи нов опит, но отвори повече траекторията което позволи на Гранадо да атакува и да спечели двойна победа във Валенсия.

Ферари знаеше, че трябваше да завърши в топ 10. Той си изигра стратегията перфектно и стана първият победител в Световната купа в MotoE. Италианецът взе титлата с 11 точки пред Смит. Победите на Гранадо му донесоха 3-ото място в класирането за Купата, на две точки пред Гарцо.