MotoGP: Куартараро стана властелинът на Сепанг

Пилотът на Petronas Yamaha SRT Фабио Куартараро стана властелинът на пистата Сепанг. Той бе най-бърз и в трите тестови дни от първата официална сесия за 2020 г. В третия ден французинът отново оглави класирането, като постигна феноменалното време от 1:58.349. Това стана в 17-ата от общо 57 обиколки, които направи французина.
Втори, само на 0,082 сек бе Кал Кръчлоу (LCR Honda CASTROL). Британецът постигна 1:58,431 и за втори път бе на-бързия пилот с машина Honda. Трети стана Алекс Ринс (Ecstar Suzuki) на 0,101 сек. За втори път в тези тестове Ринс е на 3-о място в класирането с 1:58,450. Първите петима пилоти от днес бяха с по-добри времена от това на Куартараро, с което оглави класирането вчера.
Всички производители завършиха теста в 0.345 сек. Времето отново беше добро за изпитанията. Само в последния половин час имаше дъжд, но няколко отбора завършиха тестовете малко по-рано.
За Куартараро това беше по-къс тестов ден – само с 57 обиколки. Съотборникът му Франко Морбидели на своята машина A-spec машина направи 58 обиколки и завърши теста 13-и.

Валентино Роси (Monster Energy Yamaha MotoGP) беше вторият най-бърз пилот на Yamaha и като цяло на теста.

Най-доброто му време беше 1:58.541 и той стана 5-и, на 0,192 сек. Съотборникът на Роси – Маверик Винялес бе по-назад в класирането. Най-доброто му постижение бе 1:59.169 или 18-и. Той обаче направи огромния брой от 83 обиколки и имаше някои впечатляващо дълги стинтове. Вчера испанецът беше впечатлен от бързото подобряване на скоростта на двигателя.
Тестовият пилот Хорхе Лоренцо също беше на пистата. Той добави още 45 обиколки към програмата на марката от Ивата. Yamaha имаше една интересна новост. Нещо, което много прилича на устройство за холшот. То бе забелязано на машините на Винялес, Роси и тестовия пилот Кацуюки Накасуга.

Тестовата програма на Honda беше изпълнена. Най-бързият в третия, а и за всички дни с такъв мотоциклет бе  Кал Кръчлоу.

Времето на британеца беше 1: 58.431, а той беше един от най-плодотворните на пистата с 69 обиколки. Шампионът Марк Маркес направи 47 обиколки и беше 12-и. Маркес падна за завой 15, но не се контузи. Той бе фокусиран върху подреждането на техническата страна на подготовката. Не се тревожи за възстановяването на рамото,  което въври по план.
Неговият брат и съотборник – новакът Алекс Маркес беше 16-и и направи 49 обиколки. Не му достигна половин десета, за да влезе в границата от 1:58 мин.  Такаки Накагами (LCR Honda Idemitsu) даде 1:59.860, направи 48 обиколки и стана 22-и.

Алекс Ринс отново бе по-бърз от битката за надмощие със съотборника си в Suzuki.

Той караше три мотора, като разликата в обиколките му с отделните машини бе в една десета. Ринс направи и симулация на състезание. Съотборникът му Хоан Мир беше 10-и след 32 обиколки, като най-добрата му беше 1:58.736. той падна на завой 9. Тестът за фабриката от Хамамацу бе положителен, особено темпото във впечатляващо дългите стинтове.

Ducati влезе в челото с Франческо Багная (Pramac Racing). Италианецът направи време 1:58.502 и стана 4-и.

Остана само 0.052 от Ринс. Данило Петручи от Ducati Team беше 6-и с 1:58.606, а Джак Милър (Pramac Racing) – 8-и, но само с 0,010 сек. зад италианеца. И Багная, и Милър катастрофираха на 15-и завой, но пилотите нямат контузия.
Андреа Довициозо (Ducati Team) беше 14-и, а най-добрата му обиколка 1:58.859. Както всеки ден той навъртя с новия GP20 около 50 обиколки. Той работеше по настройките и усещането на новите гуми, като той и Милър дават най-добрите постижение със средно меките (медиум).
Междувременно Йохан Зарко (Reale Avintia Racing) продължи адаптацията си към GP19 и завърши теста 15-и в третия ден. Той слезе до 1:58.951 и завъртя 42 обиколки. Съотборникът му Тито Рабат даде 1:59.549.

Пол Еспаргаро (Red Bull KTM Factory Racing) завърши теста на същото място, на което го започна – 7-и.

Той обаче бе с почти секунда по-бърз от Ден 2. Днес той завъртя само 34 обиколки, но той караше и в шейкдауна за KTM. Неговият съотборник Брад Биндер също имаше доста солидна програма. Той остана близо до другия новобранец Алекс Маркес – 17-и на на 0,062 сек. Южноафриканецът обаче подобри времето си с почти секунда и половина от това п;в първия ден.  Междувременно Мигел Оливейра от Red Bull KTM Tech 3 направи впечатление на 3-ия ден, като постигна 1:58.764 и стана 11-и. Той се върна след лекуване на контузия. Настани се пред световния шампион Марк Маркес, въпреки че направи само 22 обиколки.
Съотборникът на Оливейра – Икер Лекуона също завъртя само 23 обиколки. Австрийската фабрика пусна в действие тестовия пилот Мика Калио. Финландецът пое шафетата от героя от вчера Дани Педроса. Калио катастрофира на 15-ия завой.

Aprilia напускат Сепанг с място в топ 10.

С новия RS-GP Алееиш Еспаргаро даде отлични времена за моторите от Ноале за пореден път. Той стана 9-и с 1:58.694 и 45 обиколки. Еспаргаро направи симулация на състезание и каза, че има още много неща за довършване, на темпото става все по-добро. Тестовият пилот Брадли Смит също е доволен и завъртя 61 обиколки.