Moto3: Фенати се върна на върха на Ред Бул Ринг Moto3: Фенати се върна на върха на Ред Бул Ринг

Романо Фенати (VNE Snipers) с Honda се върна на върха в Гран при на Австрия. Той спечели победата в Moto3 на Рид Бул Ринг. Второто място на съотборника му Тони Арболино донесе 1-о и 2-о място на екипа на VNE Snipers. Honda окупира и трите места на подиума с третото място на Джон Макфий (Petronas Sprinta Racing).

Фенати кара сензационно и спечели първата си победа от Япония през 2017 г.

Въпреки проливния дъжд преди старта, пистата бе изсъхнала в по-голямата си част за Moto3. Всеки пилот избра сликове. Фенати стартира по-добре от Макфий, който бе на първа позиция. Той бе на това място заради по-доброто си време в сесията Q2 от вчера. Арболино излезе на второ място още на завой 1 и двамата от VNE Snipers бяха 1-2 до завой 3, когато Арболино зае първото място. Фенати и Макфий бяха след него.

На втората обиколка 4-и стана Лоренцо Дала Порта (Leopard Racing), на 2.7 сек. от Фенати, Арболино и Макфий. Първите двама си разменяха местата до 9-ата обиколка, когато Фенати се закрепи начело. Тримата диктуваха темпото през цялото състезание. Фенати правеше една след друга бързи обиколки  и дръпна напред.

Зад тримата битката бе сериозна, особено между двамата пилоти с КТМ – Челестино Виети (SKY Racing Team VR46) и Хауме Масия (Bester Capital Dubai). Фенти имаше 3 секунди преднина, а Арболино и Макфий се бориха за 2-ото място с Виети и Масия. В последната обиколка Виети бе 3-и, пред Макфий.

Фенати пресече първи финала и донесе 250-ата победа за Италия в най-малкия клас. Авансът му пред втория бе 1,097 сек.

Зад тях Виети искаше да изпревари Арболино. На последния завой не се получи и дори Макфий мина пред него. Така шотландецът остана на 8 хилядни от Арболино, а Виети бе 4-и на 0,015 сек.

На 5,5 сек. финишира Маркос Рамирес, който изпревари съотборника си от Leopard Racing Дала Порта, който стана 6-и, двамата с мотоциклети Honda. Така Дала Порта отново е лидер в шампионата, след като конкурента му Арон Канет (Sterilgarda Max Racing Team) стана 10-и.

На 7-о място завърши Макар Юрченко (BOE Skull Rider Mugen Race). Това е най-добрият резултат на пилота от Казахстан в Moto3. Той изпревари опитни пилоти като Якуб Корнфейл (Redox PrüstelGP), Николо Антонели (SIC58 Squadra Corse) и Канет.