Moto2: Алекс Маркес е шампион, въпреки победата на Биндер Moto2: Алекс Маркес е шампион, въпреки победата на Биндер

Пилотът на EG 0,0 Marc VDS Алекс Маркес е новият шампион в Moto2 за 2019 г. Той финишира втори в Гран при на Малайзия. Победата спечели звездата на Red Bull KTM Ajo Брад Биндер. Той води битка за титлата до последния кръг, като спечели 4-ата си победа за сезона. Другият претендент за титлата Том Люти (Dynavolt Intact GP) с финишира 3-и.

Биндер взе холшота, а Маркес се намърда втори стани на втори, като започна от полюс.

Двамата започнаха да се откъсват от Тецзута Нагашима (ONEXOX TKKR SAG).  Отпред бе битката за титлата, а отзад – за Новак на годината в Moto2. Тя имаше страхотни обрати. Водещите пилоти Фабио Ди Джанантонио (Beta Tools Speed ​​Up), Енеа Бастианини (Италтранс Racing Team) и Хорхе Мартин (Red Bull KTM Ajo) катастрофираха в разстояние на две обиколки.
На 4-ата обиколка Биндер направи грешка в завой 14, като го отвори по-широко. Маркес веднага атакува. Той имаше 15 обиколки до вземането на короната в Moto2 за 2019 г. Биндер обаче не се предаде. Двамата започнаха дуел.

Битката отпред заворми друг двубой зад тях – между Нагашима и Люти. Японецът направи грешка и Люси го изпревари. Нагашима стана 4-и се откъсна от Маркес.  Люти имаше мерак да се опита да попречи на Маркес да вземе титлата. Швейцарецът натисна се доближи на половин секунда.

Водещото трио влезе в последната обиколка,  но не последва драма. Биндер финишира първи за 4-и път този сезон.

Маркес пресече финала втори и стана пилот в историята, спечелил световните корони в Moto3 и Moto2. Люти стана 3-и и взе 7-и подиум за сезона. Той спечели 16 т., но те не бяха достатъчни, за да го задържат на 2-о място във временното класиране. Биндер го прескочи.
Четвърти стана Шави Виерге (EG 0,0 Marc VDS), който се справи по-добре от Хорхе Наваро (Beta Tools Speed ​​Up) в последните обиколки. Икер Лекуона (American Racing KTM) зае самотната 6-а позиция. Лоренцо Балдасари (FlexBox HP40) бе на 7-и място, а Нагашима стана едва 8-и, въпреки че се бореше за подиума. Първата десетка бе попълнена от Марсел Шрьотер (Dynavolt Intact GP) – 9-и и Лука Марини (SKY Racing Team VR46) – 10-.и