Moto3: Дала Порта с хеттрик в Малайзия

Само преди седмица Лоренцо Дала Порта (Leopard Racing) спечели титлата в клас Moto3. В Гран при на Малайзия пилотът на Honda продължи да громи съперниците си. На пистата Сепанг той постигна хеттрик – трета поредна победа. Дала Порта победи Серхио Гарсия (Estrella Galicia 0,0) и Хауме Масия (Mugen Race), който стартира от края на решетката.
Състезанието бе в типични за малкия клас сценарии – изключително оспорвано. При отиването към стартовата решетка Масия имаше проблем с машината си KTM на завой 14. Той успя да се придвижи и се присъедини към Warm Up обиколката. Но трябваше да тръгне последен. На старта Тацуки Сузуки (SIC58 Squadra Corse) потегли отлично. На завой 1 Алберт Аренас  (Gaviota Angel Nieto Team) обаче бе по-бърз и взе холшота.
Още в първите обиколки имаше битка за лидерската позиция. Сузуки и Габриел Родриго (Kömmerling Gresini Moto3) се бориха за преднина. Две и половина секунди разделиха топ 17 в челото. На 6-ия тур Родриго направи хайсайд на завой 4. Вторият – Сузуки нямаше къде да отиде и падна, заедно с Алонсо Лопес (Estrella Galicia 0,0). Той падна също тежко, но никой не получи контузии.

Шампионът Дала Порта се възползва от катастрофата и поведе.

Селестино Виетти (SKY Racing Team VR46) стана втори. След него бяха Аренас и Масия. Последният при старта до завой 1 се придвижи напред с осем места. Джон Макфий (Petronas Sprinta Racing) и Гарсия се залепиха зад водещия квартет. Дала Порта дръпна яко напред. Мощността на Honda не позволяваше на Виети, Аренас и Масия с КТМ да отговорят. Три обиколки начело имаше група от 10 пилоти които караха в пакет. Макфий направи грешка в последния завой и стана 8-и.

В последната обиколка Дала Порта държеше преднината си по правата.

Виети атакува в завой 1 и поведе на бързия завой 3. Това беше територията на Дала Порта. Шампионът направи страхотно минаване на завой  4, но Виетти запази преднината. На завой 9 – типично място за изпреварване, Дала Порта атакува и излезе напред. Аренас и Виети направиха контакт и изостанаха с половин секунда.
Това донесе победата на Дала Порта. Гарсия изпревари в последния завой за второто място Аренас, който падна. Така Гарсия взе първия си подиум в кариерата. На 3-о място бе Масия. Така пилотът на Mugen Race направи страхотно каране. Ай Огура (Honda Team Asia) пропусна за втори път през сезона да стъпи на подиум с 0.082 сек. Виети остана 5-и.
Излизането на Рамирес извън трасето му струваше шанс за победа и стана 6-и.  Макфий поради проблема си с гумите стана 7-и. Арон Канет (Sterilgarda Max Racing Team) и Тони Арболино (VNE Snipers) станаха съответно 8-и и 9-и, а Николо Антонели (SIC58 Squadra Corse) оформи топ 10.