Формула 1: Триумф на Пиер Гасли в хаоса на Монца

Пилотът на AlphaTauri Honda Пиер Гасли спечели първата си победа във Формула 1. Французинът триумфира на пистата Монца  в драматичната Гран при на Италия. Той надделя в двубой с Карлос Сайнц от екипа McLaren.  Разликата между двамата на финала бе 0,415 сек. Трети финишира Ланс Строл с Racing Point.
Това е първа победа за екипа от Фаенца AlphaTauri във Формула 1 след първогто място през 2008 г. Тогава, пак на Монца,  Себастиан Фетел пресече първи финала с колата на Toro Rosso. Гасли е първият французин, който печели победа във Формула 1 от 1996 г. насам.
Стартиралият от първа позиция Люис Хамилтън с Mercedes доминираше в началото на състезанието. Той обаче получи 10 наказателни. Причината е, че от екипа му го вкараха в бокса при затворен питлейн. Така лидерът в шампионата завърши едва 7-и . От фаворитите отпадна и Макс Верстапен с Red Bull.
И двете коли на Ferrari не завършиха. Шарл Льоклер катастрофира на Параболика и обърна състезанието в полза на Гасли. Себастиан Фетел спря с повреда в спирачките.
Четвърти стана другият пилот на McLaren – Ландо Норис. Той успя да се справи с Валтери Ботас. В Монца той бе по-добре представилия се пилот на Mercedes, въпреки че при старта Ботас реагира по-бавно от Хамилтън. Той бе атакуван от Сайнц, който го изпревари и от Ландо Норис. Хамилтън пък трупаше преднина…
Състезанието започна да става хаотично, когато Кевин Магнусен с Haas спря, приближавайки се до питлейна. Излезе кола за сигурност, а питлейнът беше затворен 11 секунди след извикването й. Хамилтън бе повикан да влезе в бокса за средномеки гуми, за което по-късно бе наказан. Всички други останаха на пистата. В 23-тата обиколка стюардите разрешиха влизането в бокса и всички започнаха смяна на гумите.  Състезанието бе рестартирано и Хамилтън поведе.
В 25-ата обиколка Льоклер допусна грешка на бързия „Параболика“, загуби контрол над болида си и се разби в предпазните ограждения. Състезанието бе спряно за 25 минути.  Тогава стюардите обявиха наказанието на Хамилтън, който ще трябва да мине през бокса и да изчака на място десет секунди, преди да се върне на трасето. След като излезе от болида, тръгна да се разправя със съдиите, като първо говори с Тото Волф.
Състезанието бе подновено от 28-ата обиколка. Хамилтън поведе колоната, но преди това му обясниха, че трябва веднага след това да влезе в бокса да изтърпи наказанието си. Британецът го направи и се върна на пистата на последно място.
Новият лидер в състезанието беше Пиер Гасли, следван от Кими Райконен с Alfa Romeo, а трети бе Карлос Сайнц. Верстапен спря с техническа повреда в колата. Сайнц даде всичко, за да спечели, но Гасли бе бърз и безгрешен. За Сайнц второто място е най-доброто класиране в кариерата му.
След Ланс Строл, 4-и финишира Ландо Норис. Пети бе Валтери Ботас на 1,1 сек. от британеца. Даниел Рикардо с Renault стана 6-и, далеч пред Хамилтън.