WSBK: Риа прекъсна серията на Баутиста WSBK: Риа прекъсна серията на Баутиста

Джонатан Риа от екипа на Kawasaki прекъсна серията от 11 поредни победи на Алваро Баутиста в световния шампионат по Супербайк. Първенецът за миналия сезон спечели първото състезание от уикенда на пистата Имола и така запази интригата в битката за титлата.

Баутиста, който се състезава за екипа на ARUBA.IT Racing с Ducati остана 2-и, а местата на подиума допълни изненадващо Топрак Разгатлиоглу от Турция от екипа на Turkish Puccetti Racing с Kawasaki.

На старта поведе най-бързият от квалификацията Чаз Дейвис (ARUBA.IT Racing – Ducati), следван от Риа, който тръгна най-добре, и Баутиста. Дейвис обаче получи проблем още в първите завои и отпадна. Така поведе Риа.

Трети се нареди Том Сайкс (BMW Motorrad), следван от отлично стартиралия от 8-о място Михаел ван дер Марк (Pata Yamaha). Топ 5 допълваше съотборникът на последния Алекс Лоус, а 4 места спечели Разгатлиоглу, който вече бе 7-и. Риа постепенно се откъсна пред Баутиста, който пък избяга пред Сайкс. В същото време Разгатлиоглу вече беше 6-и.

Лоус започна да изостава в класирането, а Сайкс получи механичен проблем и отпадна. Така за последното място на подиума страхотна битка поведоха Ван дер Марк и турския състезател. Двамата на няколко пъти си смениха позициите. Това даде шанс на Леон Хаслам да ги доближи.

Топрак все пак взе последното място на почетната стълбичка, следван от Ван дер Марк. Отпред Рей завърши с аванс от близо 8 сек пред Баутиста и взе първа победа за сезона. С нея той намали преднината на Алваро в генералното класиране на 48 точки.