Всички титли в мотокроса са български Всички титли в мотокроса са български

Всички титли в BMU European Motocross шампионата са за българските състезатели. Това стана ясно, след като миналата седмица приключи 7-ия финален кръг. Той бе на трасето Чиолпани в Румъния. След като българските състезатели пропътуваха много километри по пътищата на Молдова, България, Сърбия, Босна и Херцеговина и Румъния, бориха се в дъжд и кал, прах и жега, това е равносметката за сезона.

МХ65. Титлата бе решена в последната обиколка на финалния манш за сезона.

С разлика от 0,17 сек. първи вида карирания флаг шампиона Вeнцислав Тошев (МСК Севлиево, КТМ, 216т.). Той спечели и изпревари само с една точка – 215 вицешампиона Мирослав Димитров (Марица Рейсинг Тийм, КТМ). Технически проблем извади Димитров от зоната на точките в първия манш. Така даде шанс на Тошев да се бори за титлата във феноменалния втори манш на състезанието. С двойна победа в Румъния и бронзово отличие за годината бе Дани Цанков (М6 Yamaha Рейсинг, Yamaha, 205т.).

МХ85. Шампион стана Християн Георгиев (Пловдив Мотор Спорт, КТМ, 243т.).

Той не успя да приключи сезон 2019 с победа в Чиолпани. Спрямо 2018 г., Георгиев успя да подобри постижението си като замени бронза със злато. Той отново върна титлата в този клас в България. Вицешампионската титла остана в Румъния при Золтан Ордог (Топ Крос ТЦС Отопени, Yamaha, 195 т.). Трети за годината се нареди Виктор Бориславов (Мотоспорт Варна, КТМ, 161т.). Бориславов пропусна един кръг след тежко падане в Хърватска през юни, но също показа отлични качества и характер през сезона.

МХ2/МХ2J. Шампион за 2019 г. и в двете категории е Алекс Димитров (Мотоспорт Варна, КТМ, 281 т./260 т.).

Реално Димитров бе спечелил шампионата преди финалния кръг. Това е достойно за поздравление, заради трудните състезания със сериозна конкуренция. Възстановяването на Алекс от стари травми вървеше успоредно с участията му. Жулиан Георгиев (Киппен МХ Рейсинг,  Kawasaki , 225 т./202 т.) завърши първия си международен сезон със сребро. Той  пропусна два кръга от шампионата поради различни причини. Виктор Нейчев (Еърмакс рейсинг, Yamaha, 221 т./192 т.) е бронзовият медалист.

МХ1. Топ три в най-голямата кубатура 450 сс е изцяло българска.

Шампион за сезона е Любомир Васев (НСА Моторспорт, Yamaha, 280 т.). Втори е Стефан Нейчев (Еърмакс рейсинг, Yamaha, 267 т.), а бронзов медалист е Калоян Илиев (МСК Севлиево, КТМ, 248 т.). През годината и тримата се движиха в „пакет” като в различните състезания имаше съответно и различни победители. В крайна сметка клас МХ1 е един от трудните класове, заради силата на тези мотоциклети.

МХ. Топ 3 в шампионата при непрофесионалистите беше ясен преди финалния кръг.

Българските състезатели от тази група (на възраст между 23-39 години) останаха у нас. Те  събираха сили за оставащите кръгове от нашето първенство.  Шампион за годината е Григор Царев (Джей Ар Си Моторспорт, КТМ, 250 т.). Среброто отиде в Северна Македония при Зоран Каранфилоски. Бронзов медалист остана Николай Колев (СК Велико Търново, Honda, 120 т.).

МХ Ветерани. Класът МХ40 в България има своя нов шампион – Мартин Тодоров (М6 Yamaha Рейсинг Тийм, Yamaha, 294т.).

Атанас Петров (АИТ Рейсинг Тийм, КТМ) взе среброто с 255 т. С все още неотшумялата си травма, Васил Стоянов (Пловдив Мотор Спорт, Kawasaki, 220т.) издържа в Румъния. Той добави още един медал към спечеленото от българските мотокросисти
Имайки в предвид представянето на състезатели през годината и спечелените 19 от възможни 21 отличия, не е случайна и поредната отборна шампионска титла (деветнадесета подред) за България.

На ход е предстоящата Отборна Купа на България в Републиканския шампионат: 19-20 октомври 2019, мотополигон Айтос, град Айтос.