Стонър с първа позиция

Това е неговата 27-а полпозишън в кариерата му. От седем състезания досега в MotoGP в Катар, само едно е спечелено от първа позиция и то от австралиеца с Ducati през 2009 г. Сега той се надява на същия успех. Това е втората полпозишън на Honda в Доха в MotoGP, като предишната също е на Стонър, но през 2006 г.
В едночасовата квалификация на MotoGP температурите на трасето бяха високи, а вятърът доста по-слаб от предишните дни. Съотборникът на Стонър – Дани Педроса бе единственият пилот, който бе негов сериозен съперник за първото място, като дори бе на първа позиция доста време, но в края на квалификацията отстъпи на 0,205 сек. след Кейси. Така пилотите на Repsol Honda окупираха първите две места, а времето на Стонър е 1:54,137. Педроса пък за първи път стартира за първа редица на Лосаил.
Последното място на първа редица зае световният шампион хорхе Лоренсо (Yamaha Factory Racing), който бе доволен, че най-после успя да постигне по-висока скорост и по-добро време от предсезонните тестове и тренировките. Той обаче остана на 0,810 сек. след Стонър.  Лоренсо бе втори миналата година в Катар и сега се надява да повтори успеха си в състезанието. Тримата пилоти на първа редица са единствените, които са под границата от 1:54 мин. за обиколка. Лоренсо бе доволен и от още един факт – че бе по-бърз от своя съотборник Бен Спийс, който остана на 5-о място.
Преди Бен, първи на втора редица се нареди Марко симончели (San Carlo Honda Gresini Team), който направи изненада по време на сесията с много добра обиколка, която бе само с 4 стотни по-бавна от тази на световния шампион Лоренсо. Топ пилотът на Ducati отново бе Хектор Барбера (Mapfre Aspar Team), който стана шести, на 1,086 сек. от Стонър. Много разочарован остана третият пилот на Repsol Honda – Андреа Довициозо, който бе плътно до съотборниците си в предишните сесии, а сега не постигна добър резултат и това му отдели 7-о място с дефицит от 1,092 от своя съотборник от Repsol Honda.
Двамата пилоти на Monster Yamaha Tech 3 отново вървяха в пакет, като този път обаче по-бърз бе британецът Кал Кръчлоу, който стана 8-и в първото си състезание от MotoGP, въпреки контузията на пръста си, а след него – 10-и бе съотборникът му Колин Едуардс. Валентино Роси (Ducati Team), който страда от контузеното си рамо в дебютния си старт с Ducati зае девето място, докато неговият американски съотборник Ники хейдън е 13-и.
Днес на старт ще застанат само 16 пилоти, тъй като при падане вчера се контузи Алваро Баутиста, а неговият тим Rizla Suzuki нямат резервен пилот.