Стонър с 27-а първа позиция на Муджело

Това бе 27-ата му полпозишън във висшия клас. Американецът Бен Спийс и Марко Симончели се наредиха на първа редица до Стонър.
Метеорологичните условия на пистата бяха несигурни и пилотите от MotoGP се стремяха да направят колкото се може повече обиколки. Така бе и при пилота на Repsol Honda направи нов рекорд на пистата с време 1:48.034 в първата половина на сесията, като се класира първи с близо половин секунда пред Бен Спийс. Американецът се квалифицира втори на старта с време 1:48.479 в едва второто си участие на пистата в Тоскана. Спийс изпревари Марко Симончели (San Carlo Honda Gresini Team) само с 0.006 сек. Това стана малко преди да започне да вали дъжд в последните 25 минути на едночасовата сесия.
Андреа Довициозо (Repsol Honda) ще стартира утре начело на втора редица, като постигна време 1:48.694, което е с 0.394 сек. по-добро от най-доброто му постижение, направено на първата свободна тренировка вчера. Италианецът бе с 0.062 сек. по-бърз от пилота на Yamaha Factory Racing Хорхе Лоренсо, който направи рекорд за обиколка по време на третата тренировка тази сутрин – 1:48.080, но Стонър набързо му подобри постижението. Испанецът се квалифицира с 1:48.756, което е с повече от половин секунда по-слабо време от сутрешното. Втората редица допълни Коли Едуардс със своя байк  Monster Yamaha Tech, като изостана от Лоренсо на 0.218 сек.
Кал Кръчлоу (Monster Yamaha Tech 3) е първи на трета редица, като е със секунда по-бавен от Стонър. До него са миналогодишният победител Дани Педроса (Repsol Honda) и най-добре класиралият се пилот на Ducati Team – Ники Хейдън. Съотборникът на Момчето от Кентъки – Валентино Роси завърши сесията на 12-о място.
Moto2
Варк Маркес спечели първата позиция за Гран При на Италия в Moto2 на мократа квалификация в Муджело. Както и на предишните сесии в 125 сс и MotoGP, пилотите от Moto2 започнаха караха на мокра писта. Суха линия на трасето се появи едва в последните минути, но по нея бе трудно да се развива висока скорост. Две минути преди края на сесията Маркес пистигна най-доброто време – 2:05,312, като изпревари Брадли Смит и Алекс де Анжелис. Тази бърза последна обиколка изпрати пилота на Repsol Suter на първа позиция. Двукратният победител в клас 600 сс Маркес бе с 0.585 сек. по-бърз от Де Анжелис. Смит финишира на 1.3 сек. след испанеца, като за първи път намери място на първа редица в Moto2, а след него бе пилота на Tech 3 Хавиер Симеон, който допълни успеха на френския производител на шасита. Лидерът в шампионата Щефан Брадъл също се опита да завърти бърза обиколка в края на сесията, но се класира едва 7-и. Пилотът на Viessmann Kiefer, който има 4 победи от 7 старта този сезон е на 57 точки в класирането пред Маркес.
125 сс
Йохан Зарко спечели своята първа полпозишън в клас 125 сс в дъждовната квалификация в Муджело. Пилотът на Ajo Derbi се размина с дебютната си победа, заради наказанието му, наложено в Каталуня, на италианското трасе спечели първата позиция с огромната преднина от 1.632 сек. пред пилота на RW Aprilia Луис Салом. Първата редица допълни Серхио Гадеа от екипа на Paris Hilton Racing. Съотборникът на Зарко – Ефрен Васкес е начело на втора редица. Лидерът в шампионата Нико Терол, който падна на пистата Ассен и има контузия на пръста зае 5-о място за екипа на Aspar Aprilia, а след него са Сандро Кортезе и спечелилият две победи досега Маверик Винялес.