MotoGP с историческото състезание №900

В неделя Гран при на Щирия на пистата Ред Бул Ринг ще бъде историческото състезание №900 в историята на висшия клас в шампионата. Преди 71 години ТТ на остров Ман бе домакин на първото състезание в клас 500 куб. см. Надпреварата е спечелена от Харолд Даниел със заводски мотоциклет Norton. Състезание №899 пък спечели Андреа Довициозо със заводски Ducati преди седмица на същата австрийска писта.

Общо 111 различни пилоти са били на най-високото стъпало на подиума във висшия клас. Пилотът на Monster Energy Yamaha MotoGP Валентино Роси има най-много победи – 89.

След него са: 15-кратният световен шампион Джакомо Агостини – 68, настоящият световен шампион Марк Маркес от Repsol Honda с 56, Мик Дуън с 54 и Хорхе Лоренсо – 47. Тези петима многократни световни шампиони са спечели около 35% от изминалите 899 състезания в кралския клас.

На подиума във висшия клас са били общо 269 различни пилоти.

Отново Роси е с най-много подиуми. той е присъствал на стълбичката 199 при кралете. Следва го неговият бивш съотборник Лоренсо със 114, който успя да изпревари само с два подиума своя най-голям конкурент в кариерата Дани Педроса – 112. От една легенда на Repsol Honda с прехвърляме на други две. Това са Марк Маркес и Мик Дуън, всеки с 95 подиума при кралете. Маркес може да мине по-напред още тази година, ако се оправи от травмата си.