MotoGP Rookies Cup – бъдещите световни шампиони

На 10-ата година от надпреварата Red Bull MotoGP Rookies Cup през този сезон ще видим 24 тийнейджъри от цял свят. Те са представители на 13 нации от далечни места като Япония, Колумбия, Финландия и САЩ.
Победителят през 2015 г. в Купата – Бо Бендшнайсдер се стяга за първия си сезон като пилот на отбора Red Bull KTM Ajo Moto3, заедно с бившия новак Брад Биндер. Всъщност от тази надпревара са излезли шампионите в Moto2 Йохан Зарко и в Moto3 Дани Кент.
Тази година ще има нов шампион. Има природни таланти, които са фаворити за титлата като Ауюуми Сасаки, койтобе много бърз в дебютния си сезон и завърши годината 3-и, но преследваше титлата с победа във второто състезание на Силвърстоун. 15-годишният японски пилот обаче знае, че нищо друго, освен спечелването на купата тази година не би го задоволило. Има и друг победител през миналата година – Марк Гарсия – 16-годишният испанец, стартира в третия си сезон в Rookies Cup, като миналата година бе 4-и и спечели първото състезание на Арагон в края на сезона. Друг испанец – Раул Фернандес ще гони първата си победа, но той има много опит и няколко втори места през 2015 г. той е другият фаворит за титлата. 15-годишнвият пилот е много опитен в битките „колело в колело“ със Сасаки.
Новите имена в списъка на сериите са 11 и много от тях ще са заплаха за „старите пушки“. Дали Кевин Оргис ще бъде първият, който ще се усмихне? 15-годишният германец спечели през 2015 г. Moriwaki 250 Junior Cup със 7 победи и 10 подиума. Друг фаворит може да бъде 13-годишният американец Шон Кели, който миналата година спечели първото състезание в световните финали на Силвърстоун за Купата KTM RC390. От своя страна пък 15-годишният Александър Жуанес също спечели с KTM 390RC миналия сезон състезанието в Але от Coupe de France Promosport 400. Те ще карат за първи път през 2016 г. KTM RC 250 R, а тестовете ще бъдат от 1, 2 и 4 април. Първото състезание ще бъде три седмици по-късно – на 23 и 24 април.
Този сезон е от 13 състезания, които са в цяла Европа, включително за първи път на Ред Бул Ринг в Австрия – 13 и 14 август, преди шампионатът да завърши на Моторланд Арагон на 24 и 25 септември.