MotoGP: Първа победа на Ринс, катастрофа на Маркес в Остин MotoGP: Първа победа на Ринс, катастрофа на Маркес в Остин

Пилотът на Ecstar Suzuki Алекс Ринс спечели първата си победа в MotoGP. Той триумфира в Гран при на Американ на пистата в Остин, Тексас. Ринс успя да се пребори с Валентино Роси (Monster Energy Yamaha MotoGP). Кралят на COTA, както наричат Марк Маркес (Repsol Honda) падна и разби серията си от победи.

Ринс донесе първата победа на Suzuki в MotoGP от 2016 г. в Гран При на Великобритания. Преди това обаче лидер бе Маркес.

Той имаше комфортна преднина от първа позиция. За него състезанието свърши на 9-ата обиколка. Той загуби контрол на предницата на мотора си при спирането за завой 12. Той се опита да рестартира своят мотоциклет RC213V, но отпадна от състезанието и загуби перфектния си рекорд на пистата в Остин.

Когато светлините угаснаха, Кал Кръчлоу (LCR Honda Castrol) направи добър старт. Същото стори и Роси, който също се измъкна напред. Маркес бе най-бърз по хълма и двамата се заеха да го преследват. Андреа Довициозо (Mission Winnow Ducati) направи страхотен старт и от 13-и стана 6-и.

Маркес не можа да се измъкне от Роси след първите няколко обиколки. Разликата бе 1,4 сек. Битката бе за второто място между Роси и Кръчлоу. Джак Милър (Pramac Racing) пък се „захапа“ с Ринс.

Състезанието на Кръчлоу завърши на 6-ата обиколка, на завой 11,  където британецът падна. Маркес водеше с 3 секунди, когато падна на завой 12.

Върпреки опитите да продължи, за него състезанието завърши. Съотборникът му от Repsol Honda Хорхе Лоренсо също отпадна след две обиколки.

Ринс изпревари Милър за 3-ото място. Двамата с Роси поведоха битка за първото място. Разликата между Доктора и Ринс бе половин секунда. Милър бе на две.Четири тура преди края на завой 7 Ринс направи атаката си. Мина отвътре на Доктора. Ринс имаше преднина от 0.7 сек. След това Роси направи грешка на завой 11.

Дали всичко свърши? Не. Роси не се предаде. 40-годишният пилот стопи 0,1 сек. само в първите два сектора, а след това разликата стана 0.3 сек. Но дотук.

Ринс спечели първата си победа в MotoGP и стана първият пилот, който е печелил на пистата Америкас в трите класи. Роси за втори пореден път стана втори и взе своя 198-и подиум във висшия клас. Той стана втори в класирането след Довициозо. Ринс излезе на 3-о място.

Милър остана на 7.9 сек. и взе първият си подиум с Ducati. Зад него 4-и бе Довициозо и ще пристигне в Европа като лидер в шампионата. Франко Морбидели (Petronas Yamaha SRT) стана 5-и. за него това е най-доброто класиране във висшия клас. Той би сънародника си Данило Петручи (Mission Winnow Ducati), който за трети пореден път е 6-и.

Фабио Куартараро (Petronas Yamaha SRT) бе другият пилот с най-добър резултат във висшия клас – 7-и. той е и най-добрият новак. Пол Еспаргаро (Red Bull KTM Factory Racing) стана 8-и, като това е най-добрият му резултат, а също е на КТМ за сезона. Испанецът бе с 0,8 сек. по-бърз от шампиона в Moto2 Франческо Багная (Pramac Racing). Топ 10 оформи Такаки Накагами (LCR Honda Idemitsu), най-добре представилият се мотор Honda в Остин.