MotoGP: Оливейра влезе в историята и с награда BMW M4 Coupe

Мигел Оливейра (Red Bull KTM Tech 3) ще запомни завинаги първата си победа в MotoGP. Тя бе № 900 в историята на кралския клас и първа за екипа на Tech 3. Освен че Мигел стана първият португалец с победа във висшия клас, той си тръгна от Щирия  с чисто нов BMW M4 Coupe, модел за 2021 г.
За първи път в дългата история на MotoGP, победителят печели такъв ексклузивен автомобил. Оливейра получи ключовете още на пистата от Маркус Флаш – изпълнителен директор на BMW M GmbH. Това стана веднага след закрития парк. Португалецът не губи много време, а започна да празнува и направи един тур по Ред Бул Ринг.
Значимото събитие за Оливейра бе, че записа името си в историята на Гран при. За повече от 70 години в историята на MotoGP са записани много славни страници. Гран при на Щирия е един епизод от историята, тъй като бе състезание № 900 във висшия клас.
Когато световният шампионат започна през 1949 г. висшия клас бе лимитиран на 500 куб. см и това продължи до 2002 г. Тогава класът стана MotoGP, а обемът на вече четиритактовите двигатели до  990 куб. см.
За 900 състезания вече има 112 различни победители. На върха е 9-кратния световен шампион Валентино Роси (Monster Energy Yamaha MotoGP) с 89 победи. Доктора е спечелил 10 % от състезанията във висшия клас.

Пилот Брой победи във висшия клас
Валентино Роси 89 (10% от всички състезания)
Джакомо Агостини 68
Марк Маркес 56
Мик Дуън 54
Хорхе Лоренсо 47
Общоl 314 (35% от всички победи)

Тази „фантастична петорка“ – Роси, Агостини, Маркес, Дуън и Лоренсо, са спечелили общо 35% от всичките 900 състезания. От тях Роси е стартирал в 347 или 38.5% от всички състезания в историята на висшия клас.

На подиума в тези 900 старта са финиширали общо 271 пилоти. Преди старта в неделя бяха 269, но с Оливейра и Пол Еспаргарао, който за първи път стъпи на подиума,  този брой нарасна. Естествено с най-много отново начело в таблицата е Валентино Роси.

Пилот Подиуми във висшия клас
Валентино Роси 199 (22% от всички подиуми при кралете)
Хорхе Лоренсо 114
Дани Педроса 112
Марк Маркес 95
Мик Дуън 95

Историята се попълва всяка седмица. В Бърно Брад Биндер (Red Bull KTM Factory Racing) взе първата си победа, стана първият пилот от Южна Африка с победа при кралете и донесе на КТМ първи триумф в MotoGP.  Гран при на Австрия донесе 50-а победа на Ducati, спечелена от Андреа Довициозо. Така станаха 899 състезания, 111 победители, 269 пилоти на подиума, 19 различни страни. След Гран при на Щирия тези числа изглеждат така – 900 старта, 112 победители, 271 пилоти на подиума, 20 различни страни.
Историята ще продължи. Роси ще се бори за своя подиум №200. До края на сезона може да има още някой различен победител.