MotoGP: Оливейра печели първа победа и старт №900 при кралете

Мигел Оливейра от екипа на Red Bull KTM Tech 3 е новият герой на Португалия. Той стана първият пилот от тази страна, спечелил състезание от MotoGP. Оливейра записа името си в историята, като пилотът триумфирал в Гран при №900 във висшия клас. Това е първата му победа и той я взе в своя старт №150.
Състезанието за Гран при на Щирия бе страхотно и драматично. С червен флаг. А битката жестока между Оливейра, Джак Милър (Pramac Racing) и Пол Еспаргаро (Red Bull KTM Factory Racing). Тримата се бориха до последния завой в последната обиколка. Оливейра донесе и първата победа на екипа на Ерве Поншарал – Tech 3 във висшия клас.
Жоан Мир (Suzuki Ecstar) се изстреля от 3-ото място и излезе пред стартиралия от първа позиция Пол Еспаргаро. Милър също атакува от 4-ото място и задмина Еспаргаро. Австралиецът поведе, като задмина и Мир.
Фабио Куатараро (Petronas Yamaha SRT) не стартира добре и се срина до 14-о място. Андреа Довициозо с Ducati пък се придвижи до 6-о. Мир и Такаки Накагами (LCR Honda Idemitsu) в започнаха яростен дуел, след като японецът задмина Еспаргаро на откриващите няколко обиколки, като най-добрите три бавно се измъкваха от гонитбата. На 5-ата обиколка Мир пак поведе.
Пилотите на Yamaha изостанаха. Маверик Винялес (Monster Energy Yamaha MotoGP) се смъкна назад и заедно с Куартараро и Валентино Роси бяха 9-и, 10-и и 11-и. Проблемите със спирачките на Куартараро съсипаха французина. Мераклията за титла Довициозо не можа да намери темпото, което показваше през целия уикенд.
Брад Биндер (Red Bull KTM Factory Racing) и Оливейра станаха по-добри от италианеца. Отпред Мир дръпна пред Милър и Накагами. Японецът подгони Мир.
Винялес забави ход и вдигна ръка нагоре, за да покаже, че нещо не е наред с неговия YZR-M1. Винялес продължи, но 12 тура преди края, той скочи от своята Yamaha на завой 1. Приличше на повреда в спирачката. Машината му се изстреля и се удари във въздушната ограда на завой 1. Моторът му избухна в пламъци. За щастие, Винялес успя да се отърве невредим от страшния инцидент.
Показан бе червен флаг и състезанието бе спряно. След това бе рестартирано за 12 обиколки. Мир пак взе перфектен старт от първа позиция, а Милър бе 3-и. С него се “захапа” Милър, който бе с нови меки гуми Michelin. Скоростта на GP20 беше твърде голяма за GSX-RR на Мир, който отстъпи. Накагами се срина до 7-о място.
Пилотите на КТМ Оливейра и Биндер започнаха битка за 4-о място. Лидерът Милър направи най-Бърза обиколка 1: 23.928, тъй като темпът в рестартираното състезание беше електрически. Мир беше втори, но испанецът трябваше пак да се справя със същата предна гума, която той използва преди червените знамена.
Осем обиколки преди края Пол Еспаргаро направи най-бързата обиколка на състезанието. Изпревари Мир на завой 3 и погна Милър. Оливейра пък вече бе трети, като се справи с допусналия грешка Мир.
Дови се опитваше да поддържа темпото на лидерите. Водещата група от седем пилоти. Пол пое водачеството от Милър на 9-и тур. Мир отвори широко 4-ия завой, което позволи на Довициозо да вземе 4-о място. Милър и Оливейра се лепнаха за мотора RC16 на Еспаргаро. Мир и Дови намалиха леко темпото.
В последната обиколка отпред бяха два мотора KTM и един Ducati. Еспаргарро бу срещу Милър и Оливейра. Пол поведе в последната обиколка и излезе добре първия завой. После обаче прие твърде дефанзивна линия и Милър използва цялата сила на мотора си за да излезе начело.. Двамата с Пол Еспаргаро започнаха дуел. Стигнаха последния завой 10. Милър спря късно и изпревари Еспаргаро. Двамато обаче отвориха твърде широко завоя, от което се възползва Оливейра. Той остана на идеалната линия, мина покрай двамата и взе историческа победа за себе си, Португалия и Теch 3. Милър взе втори подиум 2020 г., а Пол Еспаргаро първия в кариерата си MotoGP. Само 0.540 сек. разделиха пилотите на подиума.
Мир остана четвърти, макар че търсеше нещо повече – първата си победа във висшия клас. Не му се получи. Все пак за две състезания взе по едно 3-о и 4-о място.
Довициозо стана 5-и, на 1,4 сек. от победата. Той се доближи само на 3 точки до Куартараро във временното класиране. Само на 0,034 сек. след Дови финишира Ринс. Седми стана Накагами, а Биндер бе след него. Девети стана Роси, а топ 10 оформи Икер Лекуона.