Moto3: Аренас е първият победител за сезона

Алберт Аренас (Aspar Team Gaviota) стана първият победител за сезона в мотоциклетната Гран при. Той спечели победата в клас Moto3 на пистата Лосаил в Катар. Аренас пресече финала на 0,053 сек. пред шотландеца Джон Макфий (Petronas Sprinta Racing). Трети стана Аи Огура (Honda Team Asia) на 0,344 сек. Аренас донесе победа №100 аз КТМ.

Както се и очакваше, битката в най-малкия клас бе страшно оспорвана. Холшота взе стартиралия от първа позиция Тацуки Сузуки (SIC58 Squadra Corse).

Страхотно тръгване направи новакът Денис Ончу ((Red Bull KTM Tech 3), който тръгна от 3-а редица и стана 4-и. След това поведе Раул Фернандес (Red Bull KTM Ajo), после Тони Арболино (Rivacold Snipers), а след това Аренас. Лидерите, както се очакваше се сменяха често. Сред тях бе и Хауме Масия (Leopard Racing), Дарин Биндер (CIP Green Power), Макфий…
Общо 10 състезатели водиха колоната в състезанието. Никой така и не се откъсна напред, а основната група бе от 18-19 състезатели. И така бе до последната обиколка.

Пилотът на SKY Racing Team VR46 Челестино Виети стана първият пилот, който падна и не завърши състезание за този сезон.

Това стана след контакт с новака Жереми Алкоба (Kömmerling Gresini Moto3). На последната обиколка също имаше инцидент.  Тогава Арболино направи контакт с Биндер, който излетя от пистата, падна и не завърши.

Първи пресече финала Аренас, който успя да се пребори в последния сектор с Макфий. Трети финишира Хауме Масия, но получи наказание за превишаване лимитите на пистата (напускане на очертанията на трасето) и мина едно място назад. Така трети стана Аи Огура. Японецът дори се бе прибрал в бокса и трябваше да изкара мотора си и да го закара пред подиума.
Още няколко пилоти получиха наказание и бяха преместени с по едно място назад. Това бяха Арболино, Фернандес, съотборниците Габриел Родриго и Жереми Алкоба от Kömmerling Gresini Moto3.
Четвъртото място бе за Масия, следван от Тацуки Сузуки. Шести стана наказаният Родриго, следван от Алкоба – 7-и.  Чехът Филип Салач (Rivacold Snipers), който бе доста бърз на тестовете и тренировките сега завърши на 8-а позиция.  Девети стана Денис Фиджия (Leopard Racing), който мина на мястото на Раул Фернандес, преместен с една позиция назад.