За първи път на Арагон

Състезанието, наречено Gran Premio A-Style de Aragón е 13-о от календара и за първи път ще бъде на пистата Motorland Aragón в Испания. Това е шестото различно трасе, използвано за Гран При на територията на Испания. То замени планираното състезание в Унгария на пистата Балатонринг, която още не е построена. Проектът за Арагон е на известния архитект на подобни съоръжения Херман Тилке. Дължината му е 5,344 км, но за състезанието от мотоциклетната Гран При ще бъде използвана конфигурация с дължина 5,078 км.
Въпреки новата писта, отново се очаква двубой между лидера в шампионата Хорхе Лоренсо и Дани Педроса, не само защото са на „собствен терен”. Шест кръга преди края на шампионата ситуацията около титлата все още е неизвестна, благодарение на победите на Педроса в последните две състезания. От друга страна пилотът на Fiat Yamaha продължава да не слиза от подиума, макар че вече кара само за да трупа точки. Класиране на първо и второ място на Лоренсо би му гарантирало до голяма степен титлата, а вече само Педроса може да му хвърли ръкавицата и да му попречи за това. Пилотът на Repsol Honda е в страхотна форма, като за първи път в кариерата си спечели две поредни победи. И двамата имаха частни тестове на пистата Арагон през лятото, а също и двамата ще се борят за 12-а побаде в MotoGP.
Битката за третото място в шампионата също е жестока. Засега там е Андреа Довициозо (Repsol Honda) със 139 точки, а Валентино Роси (Fiat Yamaha) и Кейси Стонър (Ducati Team) имат по 130. От това трио най-големи успехи в Испания естествено има Роси, който има 19 победи в тази страна във всички класове. Той обаче направи и най-дългата си серия без победи – 7 състезания, след като спечели във висшия клас за първи път в Донингтън през 2000 г. Довициозо пък отново се цели към подиума, след като в седем поредни Гран При не е бил в топ 3. Стонър от своя страна ще се бъри за първата си победа този сезон.
Пилотът на Monster Yamaha Tech 3 Бен Спийс е на най-добрата позиция във временното класиране – 6-та от мотоциклетистите на сателитните отбори. Той е само на 10 точки от Роси и Стонър. Неговият сънародник Ники Хейдън (Ducati Team) пък се бори за първия си подиум този сезон. Ранди де Пюние (LCR Honda) се възстанови от контузията си и заедно с Марко Меландри (San Carlo Honda Gresini) и Колин Едуардс (Monster Yamaha Tech 3) са в топ 10 в класирането. Едуардс ще отбележи своята Гран При 100 в с машина на Yamaha.
Лорис Капироси (Rizla Suzuki) ще пропусне това състезание, тъй като още не се е възстановил от направената му операция на малкия пръст на дясната ръка. Той се контузи при падане още на първата обиколка на предишното състезание в Мизано и няма да стартира.