WSS: Вилайрот спечели първата си победа у дома

Тайландецът Ратапарк Вилайрот (CORE Motorsport Thailand) с Honda CBR600RR спечели втория кръг от шампионата в клас суперспорт. Той победи на домашната си писта Чанг многократният шампион Кенан Софоглу (Kawasaki Puccetti Racing) и Джей. Пи. Якобсен (Kawasaki Intermoto Ponyexpre), които бяха на второ и трето място, определено от фотофиниш.
Състезанието бе оспорвано, защото през 17-те обиколки пилотите вървяха в пакет. На старта Софоглу спечели холшота и поведе, сякаш за да заличи негативното впечатление от грешката, която допусна в първия кръг. На 5-ата обиколка обаче група от петима пилоти – лидера в шампионата Жул Клузел (MV Agusta Reparto Corse), Кайл Смит (Pata Honda World Supersport Team), Якобсен и тайландската звезда Ратапарк Вилайрот го догониха, за огромно удоволствие на местните фенове.
Лоренцо Занети (MV Agusta Reparto Corse) катастрофира, когато бе в топ 8 на 5-ия завой в 8-ата обиколка и не можа да продължи. На следващия тур се хлъзна и Кайл Смит. Британецът бе на подиума на Филип Айлънд, но сега не бе доволен от себе си. Жул Клузел, който водеше през по-голямата част от състезанието отпадна три и половина обиколки преди финала.
Така Клузел отвори пътя към победата на Вилайрот. Това бе първият триумф на тайландският пилот и то в родината му, пред собствена публика. Американецът Якобсен напразно се опита да догони своя тайландски съперник, но стигна до 3-о място и първия си подиум. Якобесен вдигна сериозно темпото, но бе изпреварен от Софоглу в последния звой на последната обиколка. На финала разликата между тях бе само 32 стотни.
Французинът Лукас Махиас (Kawasaki Intermoto Ponyexpres) спечели първите си точки за сезона, като финишира 4-и, пред любимеца Ратапонг Вилайрот (A.P Honda Racing Thailand), който също като по-големия си брат взриви трибуните, когато се пребори за 5-ото място с италианеца Роберто Ролфо (Lorini Honda). Ролфо остана 6-и. Мартин Карденас (CIA Landlords Insurance) стана първия колумбиец, който печели точки в сериите, като завърши състезанието на 8-о място.
Сега Вилариот пристига в Европа за следващия кръг като лидер в класирането с 6 тобки преднина пред Софоглу.