WSBK: Катедралата Ассен приема звездите

Само седмица след състезанието в Арагон, предстои стартът на 4-ия кръг от шампионата в WSBK на Катедралата на мотоспорта – в Ассен, Холандия.
Надпреварата присъства в календара на световния шампионат на супербайк от 1992 г., но холандското трасе е едно от най-старите в света. Открито е през 1926 г. През този сезон е 24-ото поредно състезание от WSBK. Ассен е втората писта след австралийската Филип Айлънд, което е домакин на най-много кръгове от сериите. Трасето е съвсем близо до Ассен и дължината й е съкращавана през годините, като кега дължината вече е 4.542 км с 6 леви и 11 десни завоя.
От сегашните пилоти, най-голям успех в Ассен е Джонатан Риа. Сега той идва не с Honda, а с Kawasaki. Това е писта фаворит за пилота от Северна Ирландия, защото е бил на подиума 8 пъти, като миналата година спечели страхотна победа във второто състезание. Джони има самочувствието на ездач с 4 победи от 6 старта, а също и като лидер в шампионата. Той има и две втори места, с което прави 93% от възможните максимални 150 точки. Пилотът на Kawasaki Racing води на Леон Хаслам (Aprilia Racing Team – Red Devils) с 26 т., а третият победител от шампионата досега – Час Дейвис (Aruba.it Racing – Ducati Superbike Team) е на 3-о място.
Второто състезание в Арагон бе драматчно за Том Сайкс, който направи атрактивен хайсайд и остана без точки. Той бе на подиума в първия старт, а сега ще търси начин за компенсиране. Ако за Хаслам упражнението в Испания през миналия уикенд бе успешно, то за Час Дейвис бе още по-добро състезание. Пилотът на Ducati взе първа победа за марката от 2012 г. насам и първата за модела Panigale, който дебютира в началото на 2013 г. Той ще остане заедно с испанеца Шави Форес, докато Давиде Джулиано се върне на пистата, след като излекува контузията си. Това се очаква да стане на следващия старт в Имола на 10 май. Форес добре познава Ассен от супербайк шампионата на Германия, където кара.
Може би тези, които търсят обрат в съдбата си, са пилотите на Pata Honda World Superbike Team. Михаел ван дер Марк е на домашната си писта и се надява поне на подиум, след като миналата година спечели състезанието в Суперспорт по пътя към световната си титла. За съотборника му и световен шампион Силвен Гинтоли, е важното да има по-голям успех след второто състезание в Арагон, когато катастрофира. Този инцидент счупи рекордната му серия от 43 поредни финала в зоната на точките.
Пилотитие на Voltcom Crescent Suzuki – Алекс Лоус и Ранди де Пюние, заедно с Леон Камие от MV Agusta Reparto Corse и Давид Салом от Team Pedercini, ще трябва да направят настройки на своите нови електкронни пакети, с които стартираха за първи път в Арагон. Айртон Бадовини също ще търси по сериозен резултат след 9-ото си място последния път, за да се върне в играта със своя тим BMW Motorrad Italia.
Първото състезание от WSBK на Ассен спечеили Дъг Полън и продължи да доминира през сезона. Дали сега това ще направи Риа, който се намира в същата ситуация тази година. Освен това в първите 6 старта, победата е за три различни производителя.