WSBK: Биаджи и Чека с победи на Филип Айлънд

Биаджи откри сезон 2012 с победа, но в началото поведе Чека. Той обаче катастрофира и това отвори пътя на римлянина към първото място. В началото поведе пилотът на Kawasaki Том Сайкс, който за трети път в кариерата си стартира от първа позиция. Том бе най-бърз във втората квалификация, а надпреварата за суперпол бе отменена заради трагичния инцидент в едно от съпътстващите състезания, при който загина 17-годишният Оскар Макинтайър.
Карлос излезе начело в 3-ата обиколка, но в петата приключи участието си с атрактивен хайсайд. На второ място се движеше Биаджи, а с отпадането на Чека, пътят към победата пред него бе отворен. Биаджи постави и нов рекорд на пистата – 1:31,785, като подобри стария на Трой Корсър от 2007 г. Това бе първа победа Биаджи на Филип Айлънд в WSBK  и първа след успеха му през 2000 г. в клас 500 куб. см на мотоциклетната Гран При.
За второто място останаха да се борят Сайкс, Силвен Жинтоли с Ducati и Марко Меландри. Новият пилот на BMW Меландри направи страхотен рейд напред от 13-а стартова позиция, за да финишира втори. Това е най-добрият резултат за германския производител досега, а Меландри го постигна по перфектен начин при дебюта си. Сайкс се хлъзна на 8-ата обиколка със своята машина ZX-10R, а това отвори пътя на Силвен Жинтоли към подиума. Така французинът завърши трети, като заличи лошите му спомени от високоскоростния инцидент, който му се случи на същото трасе преди 12 месеца. Сайкс завърши 4-и, като даде надежди на Kawasaki за добри постижения, а съотборникът на Жинтоли – Якуб Смърж оформи топ 5.
Чека се реваншира с победа във втория старт. Биаджи имаше намерение да спечели и второто състезание и тръгна бурно от старта, но в първия завой бе принуден да излезе в тревата и изостана на 24-о място, като загуби повече от 8 секунди от лидерите. След това обаче с бясно каране Макс успя да навакса и да финишира втори.
Начело след старта бе Сайкс, следван от пилота на Honda Джонатан Риа. Двамата започнаха битка за първото място, а след тях бе Чека. Той успя да ги изпревари на 10-ата обиколка и да поведе колоната. Биаджи запона щурм напред и още на 10-ата обиколка стана 10-и. Той печелеше най-много на първия завой, където във всяка обиколка изпреварваше по един, че и повече мотоциклети. Така Макс, показвайки бързината на своята Aprilia RSV4, на 16-ата обиколка настигна Меландри, който се движеше 4-и, изпревари го и подгони Том Сайкс. Биджи изпевари и него и завърши само на 5 секунди след Чека. Така той е лидер в класирането след Австралия с 15 точки пред Меландри, 16 пред Сайкс и 20 пред Чека.
Трети на подиума стъпи Том Сайкс. За британеца това е трети подиум в WSBK, като го отмъкна от Риа на стартфиналната права. За Риа остана 4-ото място, а на следващите две места бяха пилотите на BMW Меландри и Леон Хаслам. Французинът Максим Берже накара хората от Effenbert да се усмихнат със 7-ото му място.