Станаха ясни шампионите на България на писта Станаха ясни шампионите на България на писта

В Долна Митрополия край Плевен завърши последния кръг от пистовия шампионат на България. Много от шампионите за 2019 г. в отделните класове бяха известни, но сега вече официално бяха потвърдени имената им.

Състезанията на летищния комплекс бяха открити с уникален мото парад. Включиха се над 200 мотоциклетисти от цялата страна. Те дойдоха за  съвместната благотворителна инициатива на БФ по мотоциклетизъм и фондация „ Движение на българските майки”. Беше изработен специален постер с ликовете на шампионите и техните подгласници от всички класове. Пилотите се подписваха под своите снимки. Десетки души чакаха на опашка да получат по един плакат, като всички дарени средства ще отидат за нуждите на децата със синдрома на Даун.

В надпреварата участваха 115 състезатели от България, Турция, Румъния, Сърбия, Северна Македония и Гърция. Зрителите бяха над 5000.

В клас SP125сс категорична победа отново записа Жулиета Ленкова- Апостолова (МСК Плевен, Aprilia). Тя се справи с конкурентите си и след 8 обиколки финишира пред Пламен Христов (МСК Плевен, Aprilia). Трети стана Боян Петров (МСК Плевен, Aprilia). Освен с победата, Жулиета може да се гордее и със спечелената шампионска титла за сезона още преди този кръг. Втори в генералното класиране в SP125 е Пламен Христов, а трети Митко Митков (мотомания.бг, Aprilia) .

При F600 първи стана Христиан Бузалковски (Северна Македония, Honda). Той завърши с 4.3 сек. пред Васил Кичуков (Зедмото, Suzuki). На 12.1 сек. бе третия Михаил Иванов (ЕКО BMW рейсинг, Honda). За сезона в този клас шампион е Янислав Димитров (Мотомания.бг, Honda). Със сребърото за 2019 г. е Павел Драганов (Троян мото клуб, Yamaha) . С бронзовото отличие е  Асен Лилов (МСК Плевен, Honda).

В F1000 Християн Христов (MSC BG POWER, Kawasaki)  затвърди отличното си представяне през сезона. Той бе на  4.9 сек. пред Валентин Георгиев (Зедмото, Suzuki) и на 5.4 сек. от Ненко Стаменов (МК Боляри, Kawasaki).  Христов е шампион в този клас. Втори е Алекс Исмаил (Зедмото, Yamaha), а трети Валентин Георгиев.

В Supersport600 с много силно представяне през целия сезон, а и в последния старт бе Милен Георгиев (КИДА Моторспорт, Yamaha).

Милен успя да изпревари в 8-та обиколка Фуркан Ерълмаз (Турция, Yamaha) и пресече финала с аванс от 5 сек. пред турския състезател. Трети завърши Йонел Паскота (Yamaha, Румъния). Георгиев върна след 7 години шампионската титла в този клас за България пилот и заслужено получи много аплодисменти на подиума. Втори за сезона е Пламен Петров (Зедмото, Yamaha) . Бронзовото отличие е притежание на  Йонел Паскота.

Най-очаквания старт от феновете на мотоциклетния спорт беше този в Superbike 1000. Там бе  поредна битка за първото място между Ангел Караньотов (OVERDRIVE рейсинг, Ducati) и Мартин Чой (ЕКО BMW рейсинг, BMW). Само 24 хилядни бе разликата във времената от квалификацията.

Караньотов потегли от първа позиция, но още на първия десен завой Чой го изпревари. Мартин завърши 12-те обиколки с предимство от 8.7 сек. пред Караньотов. На третата позиция финишира Иван Грозев (SB MOTO рейсинг, BMW). Шампион стана Ангел Караньотов. той вече си бе осигурил тилата със седемте си поредни победи в изминалите кръгове. Втори със сребърния медал в кралския клас е Мартин Чой, а трети Роберт Мурешан (Румъния, Yamaha).

В клас „Скутери” победи Иво Михайлов (Зедмото, Piaggio). Втори бе Алекс Николаев (МСК Плевен, Piaggio), а трети финишира Пламен Христов (МСК Плевен, Aprilia).

Много емоции и настроение по трибуните донесоха състезателите в mini bike 50, които караха за първи път в състезание на писта. Осем пилота с 50-кубикови машини даваха газ в продължение на 6 минути и 2 допълнителни обиколки. Първи в Долна Митрополия стана Пламен Христов, който изпревари с почти минута Емил Андреев и Димитър Христов.

В предпоследния кръг на BMU European SuperMoto Championship 2019 се проведоха състезателни маншове в Junior ( 65 и 85сс) и в OPEN.

Радостин Михайлов (Несебър мото, КТМ) и Баран Кочаман (Турция, КТМ) си размениха по една победа в маншовете.

В първия Кочаман успя до последните метри да удържи натиска на Радостин и  да спечели. Във втория Михайлов категорично го победи и зае първото място с 47 т. Трети с 40 точки е Живко Иванов (Диана рейсинг, КТМ). При най-малките SM65 и в двата манша успех постигна Енис Байрамов (50 т., Несебър мото, КТМ). Втори бе Никола Досев (44 т., НСА Моторспорт, КТМ). Трети с 40 т. към Турция си тръгна Сечен Тиназ (КТМ).

Майкъл Иванов (НСА Моторспорт, Husqvarna) отново показа  в клас OPEN, че се намира в перфектна форма и записа двоен успех в маншовете. По едно второ и трето място си размениха Янко Ташев (МСК Ридо Самоков, ТМ) и Александър Георгиев (МСК Плевен, КТМ). Заради победата във второто пробягване Георгиев стана втори, а Ташев – 3-и.

Следващият последен кръг на BMU European SuperMoto Championship ще бъде на 12 и 13 октомври в Драма, Гърция.