MotoGP: Стонър със зашеметяващ десети пол за сезона

Първото място на стартовата решетка в клас MotoGP в Мотеги ще бъде заето за десети път през този сезон от Кейси Стонър. Пилота на Repsol Honda докара време от 1’45 .267, с две десети по-бързо от Хорхе Лоренсо (Yamaha Factory Racing), който ще е на първия ред за 11-ти път през този сезон. Испанецът спечели на тази писта през 2009 г., а миналата година пропусна подиума и завърши с четвърто място.
Третото място остана при Андреа Довициозо (Repsol Honda), след като завъртя обиколка за 1’45 .791 и изпревари своя съотборник Дани Педроса.
Една десета от секундата пък разделени Педроса от Yamaha Factory Racing от Бен Спайс, който се завърна на пистата след като остри болки в стомаха, които го извадиха от строя по време на тренировките в петък. Тексасеца бе последвано от Марко Симончели от San Carlo Honda Gresini Team, който въпреки падането си в петата обиколка, успя да се върне и завърти една от най-добрите му обиколки с втория си мотор.

Валентино Роси (Ducati Team) записа време малко повече от една секунда на разстояние от полпозишъна, с време достатъчно да оглави третия ред. Алваро Баутиста (Rizla Suzuki), следваше италианеца с 1’46 .586, а Ектор Барбера (Mapfre Aspar) завърши третия ред.

Ники Хейдън (Ducati Team) беше последната в челната десятка, а Хироши Аояма (San Carlo Honda Gresini), който се квалифицира 11 в домашното си състезание. Колин Едуардс (Monster Yamaha Tech 3), който завърши 5-ти тук миналата година, излезе в чакъл и падна през първите 15 минути, но успя да се върне в сесията и да се класира 14-ти.