MotoGP: Лоренсо с първа позиция на Лагуна Сека

Пилотът на Yamaha Factory направи невероятен хайсайд на третата тренировка. Световният шампион забравил да изключи бутона за лаунч контрола, който помага при стартиране и задейства тракшън контрола на мотоциклета при тренировка на стартовете. Тази грешка го изпрати във въздуха, след което в чакъла, когато подаде рязко газ. Хорхе направи бърза обиколка 15 минути след началото на квалификацията и задържа постижението почти до края на сесията. Неговата 35-а и последна обиколка бе с време 1:21,202, която бе с повече от половин секунда по-добра от най-бързата му в третата тренировка, като му отреди първо място на старта.
Лидерът в шампионата Кейси Стонър (Repsol Honda) направи силен финален спринт и постигна 1:21.274, но това му стигна само за второто място, докато съотборникът му Дани Педроса бе малко по-бавен и зае последното място на първа редица с 1:21.385.
Едночасовата квалификация бе при идеални атмосферни условия – слънце и температура на пистата 41 градуса, като повечето използваха твърди гуми. Американските пилоти първи сложиха по-мекия тип, като мислеха да постигнат по-добър резултат на домашното си трасе. Резултатът бе, че Бен Спийс (Yamaha Factory Racing) взе предварителната полпозишън 15 минути преди края на сесията. След това обаче, 5 минути преди края, Спийс загуби контрол над предницата си на трети завой, излетя в чакъла  със своята Yamaha и след полет във въздуха, неговия мотоциклетсе разби. Това го отпрати на четвърта позиция. До него е Марко Симончели (San Carlo Honda Gresini) с време 1:21.696. Зад италианеца, на последната позиция на втора редица бе неговия сънародник Андреа Довициозо (Repsol Honda) с време 1:21.731.
Пилотът на Ducati Team Валентино Роси направи голяма крачка със своята машина GP 11.1 и стана седми – първи на трета редица, на 1 секунда от Лоресно. Италианецът е следван от Хестор Барбера, който даде време 1:22.238.  Ники Хейдън (Ducati Team) сега е със същата версия на Desmosedici, която избра сутринта – GP11, тъй като в бокса си имаше две машини, които кара в първия тренировъчен ден GP11 и GP11.1. Той катастрофира на завоя Рейни (завой 9), но после се върна в бокса. Той зае 9-а позиция. Кал Кръчлоу (Monster Yamaha Tech 3) увеличи малко скоростта си и от 13-о място стана 10-и, а след него е съотборникът му Колин Едуардс. Друг американски пилот – Бен Бостром, който кара с уайлд карт за LCR Honda подобри времето си с половин секунда, но остана на една от съотборника си Тони Елиас и на 4 от Лоренсо.