MotoGP: Куартараро пак тръгва първи на Херес

Седмица, след като Фабио Куартараро зае полпозишън в първия старт за сезона, отново повтори упражнението. Пилотът на за втори пореден път ще стартира първи на пистата Херес . Този път за Гран при на Андалусия.
Кулатараро постигна време 1:37.007 и бе с 0,095 сек. по-бърз от друг пилот на Yamaha – Маверик Винялес. Състезателят на Monster Energy Yamaha MotoGP бе по-бърз от лидера в шампионата, но най-добрата му обиколка бе отменена. Той напусна очертанията на пистата и това го прати на второ място. Трети стана Франческо Баная (Pramac Racing). Италианецът ще стартира от челната редица за първи път в кариерата си.

В началото най-бързи обиколки направиха Брад Биндер (Red Bull KTM Factory Racing) и Баная. Винялес обаче даде първо време – 1: 37.217. Куартаро излезе втори, но Баная раздели пилотите на Yamaha.

Когато всички излязоха на пистата с нови гуми, Куартараро даде първо време. Той подобри времената във всички сектори. Винялес излезе за бърза обиколка, но не можа да подобри времето. На пистата имаше жълти флагове, защото Пол Еспаргаро (Red Bull KTM Factory Racing) катастрофира на завой 2.
На следващия тур Маверик бе с една десета по-бърз от Куартараро . Той обаче излезе на зелената зона на завой 7. От Дирекцията на състезанието веднага отмениха постижението му и той остана втори.
Валентино Роси (Monster Energy Yamaha MotoGP) стана 5-и. След това обаче той подобри времето си и стана 4-и. До него се нареди Мигел Оливейра (Red Bull KTM Factory Racing). Трети на втора редица е Франко Морбидели (Petronas Yamaha SRT).
На трета редица са пилотът на Pramac Racing Джак Милър, а до него Такаки Накагами (LCR Honda Idemitsu). Трети бе Брад Биндер (Red Bull KTM Factory Racing).

Преди квалификацията стана ясно, че Марк Маркес (Repsol Honda) няма да стартира на състезанието.

Той направи 10 обиколки на FP4, но бе доста назад в класирането. Екипът на Repsol Honda потвърди, че Маркес няма да се състезава в Андалусия. Мениджърът на отбора Алберто Пуч каза: “Няма да поемаме повече рискове. Марк няма да се състезава.”