MotoGP: Факти преди старта на Катедралата Ассен

100 – В Холандия британския пилот от Moto3 Дани Уеб ще отпразнува своя старт в Гран При №100. Уеб се състезава в малкия клас на GP от 2007 г. е ще бъде вторият най-млад пилот, който ще премине границата от 100 състезания в класовете Moto3/125. Единственият по-млад, който го е направил е германецът Сандро Кортезе.

65 – Победата на Хорхе Лоренсо в Каталуня бе 65-ия подиум в клас MotoGP, с един повече отколкото има Уейн Рейни в цялата си кариера. Само шестима пилоти имат повече подиуми в своята кариера  – Валентино Роси 142,  Мик Дуън 95, Джакомо Агостини 88, Еди Лоусън 78, Дани Педроса 76 и Кейси Стонър 69.

39 години – В деня на състезанието на Ассен се навършват 39 години от деня, в който Кени Робъртс прави своя дебют в Гран При  в клас 250 куб. см на това състезание – Dutch TT през 1974 г. с Yamaha. Той се квалифицира на първа позиция и завърши състезанието на 3-о място.

38 години –В деня на квалификацията на Dutch TT се навършват 38 години откакто Бари Шейн спечели първата си Гран При в клас 500 куб. см през 1975 г. Това стана именно на това състезание. Бе първата победа и на 4-цилиндровият RG500 Suzuki. Шийн изпревари Агостини при излизането от последния завой и двамата пилоти пресекоха финала заедно, като не можеше да им се засече различно време от ръчното измерване по онова време. Така им бе дадено равно време за състезанието.

33 години – В деня на квалификацията на Ассен се навършват 33 години, откакто Джак Миделбург спечели първата от двете си победи в GP – през 1980 в Dutch TT. Това е последният път, в който холандски пилот спечели победа във висшия клас на Ассен.

26
– Всички победи на Хорхе Лоренсо в MotoGP  – 26 са с Yamaha. Толкова победи във висшия клас за Yamaha има и Еди Лоусън. Единственият пилот, който има порвече победи за марката Yamaha е Валентино Роси – 46.

26
– Клаудио Корти празнува свой 26-и рожден ден във вторник преди Dutch TT.

24 – Хорхе Лоренсо и Дани Педроса са финиширали първи и втори в MotoGP 24 пъти, като всеки е бил първи по 12 пъти.

21 години – В първия ден от тренировките в Холандия стават 21 години, откакто Алекс Кривие става първият испанец с победа в GP в клас 500 куб. см през 1992 в Dutch TT. Досега испански пилоти са постигнали 79 победи във висшия клас.

6-и – В Гран При на Каталуня Брадли Смит постигна своя най-добър резултат като новак в MotoGP, като стана 6-и. Той е най-младият британски пилот, който е завършвал в топ 6 на висшия клас, откакто Гари Лингъм стана 3-и в Гран При на Белгия през 1979 г. Това състезание бе бойкотирано от топ пилотите от съображения за сигурност.

6
– Луис Салом и Маверик Винялес финишират на подиума в първите 6 старта от клас Moto3 за сезона. Това се случва за първи път след като Казуто Саката през 1993 г. направи 6 поредни подиума в началото на сезона в най-малкия клас на Гран При. Същата година Саката постигна 7 подиума, но загуби титлата от Дирк Раудис.

4 – Само четирима пилоти са спечелили точки в клас MotoGP във всяко състезание от началото на сезона – Дани Педроса, Хорхе Лоренсо, Андреа Довициозо и Алекс Еспаргаро.