MotoGP: Факти преди Гран При на Чехия

77 – Второто място на Дани Педроса в Индианаполис е 77-ият му подиум във висшия клас – само с един по-малко от 4-кратния световен шампион в 500 куб. см Еди Лоусън. Само трима пилоти имот повече подиуми от Лоусън и Педроса – Валентино Роси – 145, мик Дуън 95 и Джакомо Агостини 88.

39 години  – В деня на състезанието в Бърно се навършват 39 години откакто Фил Рийд спечели в клас 500 кубика Гран При на Чехословакия през 1974 г., а втори бе съотборникът му Джанфранко Бонера. Това е последното състезание, в което MV Agusta печели двойна победа в GP.

33 години – В деня на квалификацията н Бърно се навършват 33 години от деня, в който Джон Екеролд достигна върха в двубой с Тони Манг на последното състезание за сезон 1980 в клас 350 на Нюрбургринг. Двамата постигнаха такава скорост в битка за победата, че финишираха с повече от 30 секунди пред третия – бившия световен шампион Джони Чекото.

30 – Победата на Марк Маркес в Индианаполис Tе 30-а в кариерата му в Гран При. Толкова има и Луиджи Тавери но за цялата си кариера. С още една победа Маркес ще се изравни по брой победи в GP с Корк Балингтън и Еди Лоусън.

26 години – В първия ден на тренировките в Бърно се навършват 26 години от деня в който Уейн Гарднър спечели първото си състезание в 500 кубика пак в Бърно, но на предишната писта през 1987 г.

25 – Петото място на Доминик Агеретер на Индианаполис е 26-о поредно, в което той финишила м зоната на точките. Последното състезание, в което не е печелил точки, защото е финиширал 18-и е първия кръг в Катар миналата година. . Това е единственото състезание от последните 36  старта в Moto2, в които Агеретер не е печелил точки.

19 – В деня на квалификацията в Бърно най-младият пилот в клас Moto2 – индонезиецът Рафид Топан Сукипто ще отпразнува 19-ия си рожден ден. Ден по-рано същото ще направи и японецът от клас Moto3 Хиуга Ватанабе, който също става на 19.

18 – Tова ще бъде 18-и състезание на Валентино Роси в Бърно – една от двете писти плюс Херес, на които се е състезавал във всеки сезон, в който е карал в GP.

9 –Маверик Винялес бе на подиума в първите 9 състезания от началото на сезона. Само още един пилот в 65-годишната история на Гран При има по-дълга серия от подиуми в клас Moto3/125 куб. см. Това е Фаусто Грезини, който спечели първите 10 от 11-те състезания през 1987 г. в клас 125 куб. см.

6 – Валентино Роси има победи в Бърно с 6 различни мотоциклета – 125-кубикова Aprilia, 250-кубикова Aprilia, 500-кубикова Honda, 990-кубикова Honda, 990-кубикова Yamaha и 800-кубикова Yamaha.