Moto3: Маркес печели, Салом и Ринс катастрофират

Състезанието бе пълна изненада, след като двамата претенденти за титлата Луис Салом и Алекс Ринс катастрофираха преди Маркес (Estrella Galicia 0,0) победи Маверик Винялес с 2 десети от секундата.
Ринс (Estrella Galicia 0,0) стартира за 7-и път от първа позиция през този сезон, а лидера в шампионата Слом (Red Bull KTM Ajo) бе 4-и на стартовата решетка. Той можеше да стане шампион, ако спечели, а Ринс да стане 11-и или по назад. Шокът дойд в първата обиколка за Red Bull KTM Ajo. Само секунди след като Зулфами Хайрудин отпадна на завой 1 след инцидент с Брад Биндер (Ambrogio Racing), Салом отпадна на влизането във V Corner след колизия с Исак Винялес (Ongetta-Centro Seta). Пилотът от Майорка обаче продължи състезанието, направи рекорд за обиколка и падна след хайсайд на 4-ия завой на 8-ата обиколка.
След като лидерът в шампионата бе аут, Ринс  излизаше начело в класирането и вървеше 3-и след Винялес (Team Calvo) и съотборника си Маркес. Ринс обаче направи грешка и загуби контрол над машината си, като още веднъж загуби битката върна се в състезанието но завърши 24-и, извън точките.
Винялес води до последната обиколка, когато на 10-ия завой направи грешка, а Маркес това и чакаше, за да го изпревари и да излезе начело, за да спечели първата си победа. По-малкия брат на лидера в шампионата в MotoGP . Марк Маркес спечели първото си състезание с 27 хилядни пред Винялес, а подиумът допълни Йонас Фолгер (Mapfre Aspar Team Moto3).
Четвърти стана Мигел Оливейра (Mahindra Racing) след драматична битка с пилота на Романо Фенати (San Carlo Team Italia), който победи дуото на Caretta Technology – RTG Джак Милър и Джон Макфий. Топ 10 допълниха Никлас Айо (Avant Tecno), Николо Антонели (GO&FUN Gresini Moto3) и Биндер.
Преди последния старт за сезона във Валенсия, Салом води с 2 точки пред Винялес, а Ринс е на още 3 т.