Moto3: Аренас печели след драма в Тайланд

Алберт Аренас (Gaviota Angel Nieto Team) стана 11-ия различен победител за сезон 2019 в малкия клас Moto3. Той спечели Гран при на Тайланд на пистата Чанг. Претендентът за титлата Арон Канет катастрофира и не взе точки. След Аренас финишира Лоренцо Дала Порта (Leopard Racing). Трети стана Алонсо Лопес (Estrella Galicia 0,0). Той спечели първия си подиум в кариерата на Moto3.
Селестино Виети (SKY Racing Team VR46) за първи път в кариерата си тръгна от полпозишън. След старта пилотите се подредиха, но до 4-ата обиколка, когато Тацуки Сузуки (SIC58 Squadra Corse) излезе напред. Победителят от Мизано задържа преднината и повиши темпото. Лоренцо Дала Порта  излезе напред от 10-а позиция, но Аренас го изпревари в последния завой.

На обиколка 7 Дала Порта отново стана лидер. Тони Арболино преследваше съперника си.

Дарин Биндер (CIP Green Power) влезе в топ 10. Обиколка по-късно в последния завой Биндер влезе твърде бързо и помете втория в шампионата Арон Канет (Sterilgarda Max Racing), Джон Макфий (Petronas Sprinta Racing) и Тацуки Сузуки.

Останаха 11 обиколки и надпреварата за титлата бе жива. Дала Порта, който водеше, Арболино и Рамирес знаеха, че трябва да се възползват от нещастието на Канет.

От друга страна Аренас, Денис Фоджиа (SKY Racing Team VR46), Ай Огура (Honda Team Asia) и съотборникът му Кайто Тоба се бореха за по-предни позиции. Тони Арболино беше следващият претендент за титлата, който имаше лош късмет. Той отвори повече завой 5 и потъна до 20-о място. Все пак взе точки.
Шест обиколки преди финала пилотите на Leopard Racing бяха първи и втори – Лоренцо дала Порта и Маркос Рамирес. Андреа Миньо (Mugen Race) се придвижи напред и стана 4-и в последния завой. Виети бе на 6-о място, но и той хранеше надежди за победа. Първите деветима пилоти бяха само в 1,1 сек.

В последните две обиколки Аренас започна битка с Дала Порта и Алонсо Лопес.

Миньо бе 4-и в началото на последния тур, но Ай Огура избута италианеца в завой 1. За второ състезание от последните три италианецът и японецът излитат заедно в чакъла.
Битката все още не бе завършила. Лопес излезе начело на завой 4. Дала Порта и Аренас го изпревариха и той стана 3-и. В последния завой дала Порта пробва да мине пред Аренас, но отвори повече завоя при излизането му. Аренас бе на перфектната линия, за да вземе победата. Така стана 11-и победител за този сезон.
След него бе Дала Порта, който увеличи преднината си в шампионата на 22 т. Алонсо Лопес спечели първия подиум в кариерата си. Маркос Рамирес остана 4-и. Фоджия оформи топ 5. След него бяха Виети и Каито Тоба.
Осми стана Стефан Непа (Reale Avintia Arizona 77), който направи най-доброто класиране в кариерата си. Раул Фернандес стана 9-и, а след него бе Тони Арболино.