Kawasaki печели 8-те часа на Сузука

Екипът на Kawasaki Racing станаха победители на в състезанието 8 часа на  Сузука.  С това завърши световния ендуранс шампионат. Надпреварата бе спряна по-рано и за победители бяха обявени лидерите до момента. На подиума бяха и екипите на Yamaha Factory Racing и Red Bull Honda, след невероятен финал. Това донесе първата титла за екипа на SRC Kawasaki France.

Надпреварата се разви драматично. След 5-часовата битка, 3-те фабрични отбора бяха само 6 секунди един от друг.

Така бе до 6-ия час. След това гръмнал двигател и катастрофа разтърсиха последните 5 минути на състезанието. Лидерите в надпреварата Kawasaki Racing се разбиха на 3 минути от финала. Показан бе червен флаг. Джонатан Реа не стигна до финала, но въпреки катастрофата, отборът Kawasaki Racing беше обявен за победител. Това бе в съответствие с правилото, че в случай, че състезанието бъде спряно, когато червеният флаг е развят, класирането отразява позициите в предишната обиколка.

Така Джонатан Реа, Леон Хаслам и Торпак Разгатлиоглу донесоха първата победа на Kawasaki на Сузука от 1993 г. насам.

След четири поредни победи Yamaha Factory Racing завършиха на второ място.  Кацуки Накасуда, Алекс Лоус и Миахел ван дер Марк, победители в последните две издания на надпреварата, бяха 2-и.  Трети стана екипът на Red Bull Honda – Такуми Такахаши, Щефан Брадъл и Рюичи Кионари.
F.C.C. TSR Honda France твърдо защитаваше четвъртото си място срещу Yoshimura Suzuki Motul Racing по цялата дистанция на състезанието. Джош Хук, Фреди Форе и Майк ди Мелио излязоха на битка. Те обаче не можаха да постигнат целта си – да вземат втората световна шампионска титла за F.C.C. TSR Honda France.
Първият европейски отбор, преминал финалната линия бе YART Yamaha – 6-ти. Те бяха пред Musashi RT Harc-Pro Honda, които направиха страхотен прогрес след старта, тъй като започнаха състезанието с 1:30 мин. наказание.
Четири японски отбора, които бяха във водещия пакет от самото начало на състезанието, S-Pulse Dream Racing (Suzuki), KYB Moriwaki Racing (Honda), Honda Dream RT Sakurai и Honda Asia Dream Racing с Showa, оформиха топ 10.

Титлата отиде при отбора SRC Kawasaki France. Точно преди Джонатан Реа (Kawasaki Racing) да се разбие, в края имаше още една драма. Suzuki Endurance Racing Team бе на 9-то място и изглеждаше сигурен, че ще спечели своята 16-та световна титла. Всичко се срина след повредата на двигателя след почти 8 часа тежка надпревара. Трудът на Венсан Филип, Етиен Масон и Грег Блек отиде на вятъра.
С 11-ото си място SRC Kawasaki France с пилоти Жереми Гуарниони, Ерван Нигон и Давид Чека, грабнаха колоната. Това е първата титла на френския отбор  в световния ендуро шампионат на ФИМ.
Четири европейски отбора завършиха в топ 20. Honda Endurance Racing бяха 13-ти и Bolliger Team Switzerland 15-ти,  след старт от 31-ва позиция, пред екипа на ERC-BMW Motorrad Endurance. Omega Maco Racing беше 20-ти.
42-тото издание на 8 часа на Сузука събра 109 000 зрители. От тях 65 500 в неделя, въпреки предупреждението за тайфун в събота. Това е с 8% повече от миналата година.