Десал и Маскен на върха в Португалия

Десал от екипа на Rockstar Teka Suzuki постигна първата си победа MX1 в Португалия. Белгиецът спечели две втори места в двата манша. В първия той без проблеми завърши на втора позиция, а във втория я зае, благодарение на катастрофа, станала с по-напред движещи се състезатели две обиколки преди края. Подиумът в Агуеда бе допълнен от пилотите на Red Bull KTM Factory Racing Антонио Кайроли и Максимилиан Нагъл. След лош старт в първия манш, Кайроли стана пети, а във втория бе първи, което го изпрати на второ място за деня. При германеца Нагъл стана точно обратното. Спечели първото бягане, а във второто бе пети. Пилотът на Kawasaki Racing Ксавие Буг бе четвърти в двата манша и се размина с подиума, а пети бе Давид Фелепаертс от тима на Yamaha Monster Energy Motocross. Той бе трети в първия манш, въпреки падането си, а във втория заради болката в ръката завърши 8-и.
Начело в шампионата в клас МХ1 е Кайроли със 179, пред Нагъл – 161, Филипаертс – 133, Стийв Рамон 124, Десал 123 и др.
Пълен триумф в Португалия при машините от клас МХ2 постигна французинът Марвин Маскен  от екипа на Red Bull KTM Factory Racing. Той спечели и двата манша в доминиращ стил, но срещна сериозни затруднения в първия от съотборника си –Джефри Херлингс, който водеше колоната три обиколки преди финала. Херлингс обаче стана втори в състезанието. Холандският тийнейджър стана трети в първия манш зарпади падане, но във втория финишира след Маскен и си осигури второто място на подиума. Германецът Кен Рокзен от екипа на Teka Suzuki Europe стана втори в първия манш, но във втория бе на втора позиция, когато се сблъска с изостанал с обиколка пилот и падна. Това го отпрати на 6-то място. През останалото време той плътно преследваше Маскен, но не можа да го достигне. Все пак завърши трети в състезанието. Четвъртото място бе за американецът Зак Осбърн от тима на Cosworth Yamaha UK, който стана трети във втория манш. Миналата година Зак падна на това трасе и си счупи китката. Пилотът на Kawasaki CLS Филип Фросар стана пети, като не успя да завърши квалификацията и падна в първия манш. Нашият пилот Петър Петров с Honda стана 24-ти в първия и 29-и във втория манш.
Във временното класиране води Маскен със 179 т., следван от Рокзен със 167, Херлингс – 164, Фросар – 133 и др.