WRC: Ожие с трета победа за сезона в Сардиния

Себастиан Ожие с Toyota спечели 52-ата си победа в световния рали шампионат. Той триумфира в ралито  на остров Сардиния, но не без помощта на основните си съперници от Hyundai. Първо Ойт Танак, а после и Дани Сордо освободиха пътя на Ожие към първото място.

Такак завърши първия ден като победител и бе начело с близо 40 сек. вчера. На камък на пътя на 12-ия специален етап той разби окачването на колата си. Така Ожие зае първата позиция. Най-сериозният му конкурент бе другият пилот на Hyundai Дани Сордо. Испанецът обаче също катастрофира.

Така при отсъствието на двамата преки конкуренти от Hyundai, Ожие отвори над 40 секунди преднина спрямо съотборника си в Toyota Елфин Еванс. Така взе третата победа за сезона, а Toyota, окупира първите две места на подиума. Третото остана за третия пилот на Hyundai Тиери Нювил.

Белгиецът спука гума в петък и изгуби доста време. Все пак можеше да стане втори, защото двигателят на победителя от Португалия Еванс изгасна във финалния пауърстейдж след преминаването през локва с вода. Уелсецът загуби 20 секунди, но стартира отново колата си и запази второто място.

Най-доброто си класиране във WRC постигна Такамото Кацута с Toyota – 4-и. Същото се отнася и за Яри Хутунен с Hyundai i20 R5. Той стана 5-и и спечели победата в WRC2.  След него – 6-и стана Мадс Йосберг със Citroën C3 Rally2. Класиралият се на 7-о място Йохан Росел бе със същия автомобил.

Топ 10 оформиха Хуан Лопес Валехо с Škoda Fabia Rally2 Evo, Ян Соланс със Citroën C3 Rally2 и Марко Буласия с Škoda Fabia Rally2 Evo.

Много пилоти отпаднаха. Теему Сунинен с Ford Fiesta RS WRC мина през таван още в на първата отсечка. Съотборникът му Гюс Гъс Грийнсмит схпря с повреда в скоростната кутия Кале Рованпера с Toyota разби окачването на колата си в 4-ия етап.