WorldSBK: Риа печели мокрия трилър на Маникур

Първата надпревара на пистата Маникур до френския град Невер, от предпоследния кръг на WorldSBK, се превърна в истински трилър. Състезанието спечели световният шампион Джонатан Риа (Kawasaki Racing). Това бе 10-а си победа за сезон 2020 на пилота от Ълстър и важна крачка към шестата му поредна титла.

Драмата започна веднага след старта, на завой 1, когато двамата съотборници от екипа на BMW Motorrad – Том Сайкс и Юджийн Лавърти отпаднаха. Лавърти беше изваден от надпреварата от падащия Сайкс. Британският пилот пък беше ударен от американеца Гарет Герлоф (GRT Yamaha).

Този инцидент отвори пътя напусна Реа, Лорис Баз (Ten Kate Racing Yamaha), които започнаха битка за лидерството.

Герлоф отстъпи след грешка на Завой 5. По-късно Герлоф се пак стигна до 3-ото място, но катастрофа на шикана на Нюрбургринг на завоите 6-7 го накараха да се оттегли. Американецът бе откаран в медицинския център за преглед.

Риа и Баз останаха единствените, които се бориха за победа. Джони пресече финала с около три секунди преднина, докато Баз си осигури първия подиум на Маникур. Алекс Лоуес (Kawasaki Racing) завърши на трето място. И той за първи път бе на подиума от състезанието на Филип Айлънд в началото на сезона. За него обаче това бе трето качване на стълбичката

Чаз Дейвис (ARUBA.IT Racing – Ducati), който спечели в Каталуня, сега стана 4-и. Уелсецът отново показа мускули в края на сезона.

Той завърши пред бойното трио Топрак Разгатлиоглу (PATA YAMAHA), Леон Хаслам (Team HRC) и Скот Рединг (ARUBA.IT Racing – Ducati). Рединг бе 5-и, пред Разгатлиоглу – 6-и. Хаслам отстъпи на турчина на Завой 12, преди да катастрофира веднага след това. Така Хаслам отпадна от състезанието.

Михаел Рубен Риналди (GOELEVEN) завърши на седмо място пред Шави Форес (Kawasaki Puccetti Racing), който изравни най-добрия си резултат за сезона – 8-и. Михаел ван дер Марк (PATA YAMAHA) завърши на девето място. Холандецът катастрофира на 15-ата обиколка на завой 13. Тогава той се бореше за място в топ 4. Десетката оформи Леандро Меркадо (Motocorsa Racing).