WorldSBK: Баутиста победи Булега за първи триумф за 2024 г. в Барселона

Алваро Баутиста (Aruba.it Racing – Ducati) сложи край на периода без победи в WorldSBK. Той спечели  състезание 2 на пистата Барселона – Каталуня,  след като победи съотборника си Николо Булега. След като стартира от първия ред, № 1 се възползва напълно за своята 60-та победа в WorldSBK. Тя обаче е първа за сезона. Булега остана втори.

Катастрофа в първата обиколка извади Аксел Басани (Kawasaki Racing) и Майкъл Рубен Риналди (Team Motocorsa Racing). Двамата паднаха на завой 4, като „Лока“ беше принуден да влезе в чакъла, въпреки че успя да продължи. Стюардите на FIM решиха да разследват инцидента след състезанието.

Отпред, Баутиста взе холшота в завой 1, докато съотборникът му Булега и Андреа Яноне (Team GoEleven) имаха контакт при спиране за завой 1. Топрак Разгатлиоглу (ROKiT BMW Motorrad) изостана на старта, но се върна на трето място в обиколка 2.

Булега трябваше да се пребори отново в битката за подиума и направи точно това. Първо задмина Яноне със зашеметяващо изпреварване на завой 9, преди да задмине съотборника си Баутиста на завой 1, който незабавно изостана със седем десети.

Бе твърде рано за радост, тъй както на половината дистанция Баутиста изпревари Булега на завой 1, за да си върне първото място. Бавно, но сигурно, действащият шампион дръпна пред своя съотборник новобранец. „Булегас“ не позволи на Баутиста да се отдалече много. Тя беше две десети и стана над секунда. След двойката на Ducati, Разгатлиоглу стана 3-и и взе своя трети подиум за уикенда.

Това беше 60-ата победа на Баутиста в Супербайк, като изпревари Карл Фогарти с 59. За BMW третото място на Разгатлиоглу им даде 50-то състезание, в което те взеха подиум и вече имат четири в шест състезания, най-добрият им резултат от 2021 г. насам. Тогава имаха пет през целия сезон.

Независимият пилот Яноне се движеше на четвърто място, но катастрофа на завой 10 в обиколка 13. Това прати Михаел ван дер Марк (ROKiT BMW Motorrad) на четвърто място.

Данило Петручи (Barni Spark Racing Team) беше пети, след като направи късна атака срещу Реми Гарднър (GYTR GRT Yamaha) в завой 1 в последните няколко обиколки. #87 пресече линията на шесто място. Въпреки това, той получи наказание за едно място назад за превишаване на ограниченията на пистата в завой 5 на последната обиколка. Това повиши Алекс Лоус (Kawasaki Racing) на 6-о място, а Гарднър беше 7-и.

Отне шест състезания на Джонатан Рей (Pata Prometeon Yamaha) най-накрая вземе точки за Yamaha. Той стана 8-и след битка с бившия си съотборник Алекс Лоус и неговия брат близнак Сам Лоус (ELF Marc VDS Racing Team). Близнаците допълниха топ 10.