С нощно светлинно шоу завърши първият състезателен ден от Европейската джет ски купа София 2019

Представители на Столичната община наградиха първите победители в битката от 67 участници от шест държави.

Вчера, в пъвия състезателен ден имаше два манша  – Мото 1 и Мото 2. Последователно стартираха клас „Деца“, „Жени“, „Експерт до 230 к.с., “Екперт“ до 300 к.с., „Про Ам“ и кралския Про Джи Пи клас с позволен тунинг над 500 к.с. съответно по 4, 6 и 10 обиколки на водното трасе.
Коментатор и директор на джет купа София е известният в миналото състезател  Кристиян Киров носител на републикански, балкански,  европейски титли и едно бронзово отличие от Световно първенство.

В конкуренцията на отлично подготвени състезатели от 5 държави – Гърция, Турция, Сърбия, Унгария Румъния и Кипър.

Нашите очаквания за победа се свързват с имената на  Марио Михалев (прав джет) и Христо Щърбанов в Про Ам класа (седнал джет). Също и с 16-годишния Алекс Петров, който вече се състезава при мъжете има зад гърба си участие в Европейско и Световно първенство.

Сред участниците в клас „Експерт“ в кат. От 300 до 500 к.с. е Енрико Дунев, син на известния наш автомобилен състезател  Румен Дунев. Енрико сподели, че при свободните тренировки  неговият джет го е предал и е получил техническа повреда. След намесата на механиците  му, той отново ще стартира с надеждата за добро класиране.

Програмата следобед продължи с квалификации в отделните маншове и за стартово подреждане за втория състезателен ден.

В 18:00 ч започнаха сериите с директно елиминиране на слалом. Победителите бяха наградениот Анатоли Илиев, представител на Столична голяма община и организационен секретар на „София – Европейска столица на спорта“, съорганизатор на събитието. След като тъмнината покри водите на язовир Искър започна и уникалното светлинно и майсторско шоу с джетове и флйтбордъри под съпровода на пищна заря.

Класиране I ден:
Категория „Жени Експерт“ в Мото1 и Мото 2 победи Теа Щърбанова. Тя събра 120 т, следвана от Магдалена Щърбанова 106 т. и Ива Найденова – 91 т.
Категория „Жени“ до  1100 куб. см “ победи  Димана Михалева и в Мото 1, и в Мото 2. Така от двата манша активът й е 120  т. След нея се нареди Божолина Христова – 106 т. и Маги Щърбанова – 96 т.
Категория „ Джуниър до 1100 куб. см“  шампион е Антон Горещилов –  със 120 т. и две победи в Мото 1 и Мото 2. След него, след двата манша се нареди Томас Владимиров – 96 т., а третото място разделиха Сотир Велчев и Димана Михалева с по 92 т.
При „правите джетове“ с точки за деня се разписаха  Александър Петров – 120 т., Христо Вълков – 106 т. и Антонио Гатсула – 96 т.
В категорията до 300 коня  победили в двата манша с разменени първо и второ място са Валери Михалев и Валентин Захариев – 113 т. Трети остана  Йордан Йорданов.
В категорията „ Експерт“ – 180 к.с. победител стана Никос Мезитис от Гърция със 120 т., следван от Георги Георгиев и Огнян Георгиев по 101 т.
В свободния стил се разписаха чуждите състезатели  Дени Делиман –  60 т, следван от Прокопис Казакиоис – 53 и Антонио Гатсула 48 т.