MotoGP: Винялес на върха в Лосаил, 15 пилоти в една секунда

Маверик Винялес (Monster Energy Yamaha MotoGP) си тръгва от пистата Лосийл като най-бързият пилот. Той бе начело на класирането в два от трите дни – първия и третия. В последния ден той постигна 1:54.208, на 0.233 сек. от втория. Снощи под светлините на прожекторите продължи да грее още една млада звезда – Фабио Куартараро (Petronas Yamaha SRT). Новакът във висшия клас стана втори, следван от световния шампион Марк Маркес (Repsol Honda). Първите 15 пилоти в класирането се събраха в една секунда.
След големите проблеми в първите два дни, Валентино Роси (Monster Energy Yamaha MotoGP) влезе в най-бързата четворка. Доктора бе само на 0,038 сек. от Маркес. Вторият пилот в заводския тим на Honda – Хорхе Лоренсо, оформи топ 5.

Пилотите на Yamaha наистина постигнаха сериозен прогрес.

Винялес направи 50 обиколки, а Роси 38. За първи път Доктора се изказа позитивно за мотора си. Маверик каза,  че на Yamaha е нужно малко повече сцепление, защото то липсва на машините им, спрямо другите производители. Куартараро направи 48 обиколки и показа, че доброто му време от втория ден не е случайно. Съотборникът му Франко Морбидели стана 6-и, с което доказа, че новият тим Petronas Yamaha SRT е със сериозни намерени през този сезон. Всички мотори Yamaha влязоха в топ 6.

Repsol Honda е единственият друг тим, който се представи добре вчера.

И Маркес, и Лоренсо катастрофираха, но пилотите са добре. Марк Маркес стана 3-и, с време 1:54.613 и 53 обиколки. Той натовари доста повече оперираното си рамо. Съотборникът му Хорхе Лоренсо зае 5-о място – най-доброто му класиране на тестовете досега. Той бе само на 0.040 сек.след Маркес и на 0.002 от Роси. Лоренсо два пъти сменя мотоциклета си, но накрая постигна време от 1:54.653.
Такаки Накагами (LCR Honda Idemitsu) продължи със солидните си и зяви на пистата Лосаил и завърши тестовете на 8-о място, въпреки катастрофата, който направи. И в трите дни той бе в топ 10,  а в последния направи 50 обиколки с най-добро време 1:54,789. Съотборникът му Кал Кръчлоу (LCR Honda Castrol) бе 17-и с 39 обиколки.
Другата голяма изненада в последния ден бе Пол Еспаргаро (Red Bull KTM Factory Racing), който стана 70-и с време 1:54.770. Испанецът направи с австрийската си машина 37 обиколки и продължи да работи по детайлите. Вторият най-бърз пилот с КТМ е Мигел Оливейра (Red Bull KTM Tech3). Новакът от Португалия бе на около секунда от Еспаргаро – 18-и. Другият заводски пилот – Йохан Зарко (Red Bull KTM Factory Racing) е доста по-назад – 22-и.
Данило Петручи (Mission Winnow Ducati) продърлжи със силното си представяне с машината от Борго Панигале. Италианецът бе 9-и в трети ден с 43 обиколки, а Андреа Довициозо стана 15-и след 50. Те правеха настройки на моторите след дълги серии от обиколки на пистата. Големите решения за двигателя и обтекателите, които ще използват,  дойдоха след края на сесията. Джак Милър (Alma Pramac Racing) влезе в топ 10 с последната финална 57-а обиколка. Съотборникът му, новакът Франческо Багная стана 13-и, само на 2 десети от Милър. След него бе Тито Рабат от Reale Avintia Racing.
Между тази инвазия на Ducati, се наредиха Алекс Ринс – 11-и с време 1:54.852 и 41 обиколки, а съотборникът му Хоан Мир стана вторият най-бърз новак с 12-о място. Разликата между двамата пилоти от Хамамацу е само една десета.
От Aprilia са доволни от своя прогрес, тъй като Андреа Яноне  (Aprilia Racing Team Gresini) бе 16-и, а Алеиш Еспаргаро – 19. Общо в комбинираното класиране Есппаргаро обаче е 14-и. Екипът от фабриката в Ноале е доволен от свършената работа.