MotoGP: Нова победа за Куаратараро, Yamaha 1-2-3

Фабио Куартараро (Petronas Yamaha SRT) спокойно можем да го наречем Кралят на Андалусия. Той спечели едноименната Гран при и си тръгва от пистата Херес с пълен актив от точки – 50. Само седмица, след като взе първата си победа и то от първа позиция, сега на същото трасе направи същото постижение. Фабио тръгна пак от първа позиция и взе безапелационна победа.
Нещо повече – целият подиум бе победа за машините Yamaha. Това се случва за първи път от Филип Айлънд през 2014 г. На Куартараро асистираха двамата съотборници от Monster Energy Yamaha MotoGP – Маверик Винялес и Валентино Роси. За Доктора това е първи подиум от миналата година в Остин за Гран при на Америкас.
Куартараро вече е с две първи позиции и дре победи в рамките само на 7 дни. Той отново доминираше на пистата. Французинът стартира перфектно, взе холшота, а след това и преднина, която му осигури и победата. Само Маверк Винялес се опита да му обърка сметките. Той го атакува на последния завой на първата обиколка отвътре. Фабио обаче го блокира и не ме даде да го задмине. До финала Куартараро бе неудържим. Той имаше 4,4 сек. аванс пред Винялес на финала.

Състезанието ще се запомни и с многото отпаднали пилоти. От стартиралите 21 мотористи, до финала стигнаха само 13.

Денят е запомнящ се за отбора на Yamaha. Двамата заводски пилоти Винялес и Роси бяха на подиума. Доктора направи отличен старт от 4-о място и се отърва кашата, забъркана след него.
Драмата започна след като Мигел Оливейра (Red Bull KTM Tech3) катастрофира в мелето на завой 1. В него участваха още Брад Биндер (Red Bull KTM Factory Racing) и Браддли Смит (Aprilia Racing Team Gresini).
В същото време отпред се движеше триото на Yamaha – Куартараро, а малко по-назад Винялес и Роси. Доктора и Маверик ис разменяха местата. Зад тях бе дуетът на Pramac Джак Милър и Пеко Баная, който за първи път в кариерата си тръгна от първа редица. Двамата взеха да настъпват Доктора и неговият YZR-M1. “Ел Диабло” Куартараро дръпна напред и на 6-ата обиколка преднината му бе над 3 секунди.
Франко Морбидели направи най-бърза обиколка и се придвижи напред. Той подгони подиума, но получи проблем с двигателя. В мотора GP20 на Баная също се появи дим и той също отпадна. Битката на Роси с Винялес продължи. От втора позиция Доктора сбърка при спирането за завоя “Дани Педроса”, отвори го широко и Маверик мина покрай него.

Роси нямаше време за почивка. Отново бе притиснат от Такаки Накагами (LCR Honda Idemitsu), който бе само на 8 десети след него.

Накагами не изпревари 41-годишния ветеран, но стана 4-и, на 6.113 сек. и на половин секунда от подиума. Това е най-доброто класиране на японеца във висшия клас. Накагами ще отиде в Бърно на 4-о място. Хоан Мир (Team Suzuki Ecstar) стана 5-и и изравни най-доброто си класиране в MotoGP.
Андреа Довициозо (Ducati Team) тръгна от 14-а позиция и стана 6-и. След него бе Пол Еспаргаро (Red Bull KTM Factory Racing). Той бе единственият пилоти на КТМ, който завърши състезанието, след като Оливейра, Биндер и Икер Лекуона (Red Bull KTM Tech3) катастрофираха.
Пилотът на Repsol Honda Алекс Маркес стана 8-и. Шампионът в Moto2 направи отлично каране и влезе в топ 10- във втория си старт в MotoGP. Той победи Йохан Зарко (Hublot Reale Avintia), който стана 9-и. Топ 10 допълни Алекс Ринс (Suzuki Ecstar).