MotoGP: Маркес записа 9-и полпозишън за сезона в своя старт №200 MotoGP: Маркес записа 9-и полпозишън за сезона в своя старт №200

Марк Маркес спечели квалификацията на пистата Арагон и ще стартира в утрешната надпревара от MotoGP от първа позиция. Това ще е старт номер 200 в световния шампионат по мотоциклетизъм във всички класове.

На първите пет места се подредиха пилоти с мотори на 4 различни производители. Зад Маркес с Repsol Honda се класираха Фабио Куартараро (Petronas Yamaha), Маверик Винялес (Yamaha), Джак Милър (Pramac Ducati), Алекс Еспаргаро (Aprilia).

С последната си обиколка Куартараро заплашваше първото място на Маркес, след като записа по-добри времена в първите два сектора на испанското трасе. Французинът обаче изгуби време в последната част от пистата. Така той ще трябва да се задоволи с второто място в решетката.

Валентино Роси с Yamaha ще потегли шести, пред Кал Кръчлоу с LCR Honda. Основният опонент на Маркес за титлата тази година Андреа Довициозо с Ducati ще стартира едва 10-и.

Това бе девети полпозишън за 26-годишния испанец в проведените досега 14 квалификации по време на сезона в MotoGP. Пет от тези първи позиции Марк превърна в победи – в Аржентина, Франция, Германия, Чехия и Сан Марино. Той има общо 7 успеха в надпреварите досега през състезателната година и води в генералното класиране с 275 точки. Авансът му пред втория в подреждането – Андреа Довициозо – е 93 точки.

Маркес доминира през целия уикенд на Арагон досега. Темпото му в свободните тренировки бе невероятно високо – с над секунда по-добро от това на следващия в подреждането Винялес. Той обаче знае, че трябва да е внимателен.

„На домашна писта очакванията са страшно високи. Всички ще очакват победа утре”, сподели Маркес. „Битката обаче няма да е лека. Трябва да се справим с напрежението, а и Остин не ми излиза от ума. Там допуснах грешка, а трябва да съм внимателен, концентриран и да продължа да работя както досега.”