MotoGP: 7 победители в 11 състезания – страхотно!

В Австрия Брад Биндер стана 7-ия различен победител  и 11-ия пилот, стъпил на подиума през 2021 г.

Никой не би могъл да предвиди това, което се случи в последните четири обиколки Ред Бул Ринг.  Пилотът на Red Bull KTM Factory Racing Биндер реши да хвърли заровете, когато небето на Щайер се отвори. Южноафриканецът използва шансовете си да спечели второ състезание в MotoGP при уникални обстоятелства.

Решението на Биндер бе за части от секундата, за да остане на пистата. Докато останалите водещи пилоти Марк Маркес (Repsol Honda), Франческо Баная (Ducati Lenovo), Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP), Хорхе Мартин (Pramac Racing) и Жоан (Suzuki Ecstar) влязоха в питлейна за своите машини за мокро. Така се появи седмият различен победител само в 11 състезания през сезон 2021.

Това се случи само седмица, след като пет различни производители завършиха в топ 5 на същата писта. Това бе за първи път след Бърно 2008 г. За пореден път MotoGP доказа, че е изключително конкурентен шампионат.

И сега последните обиколки на австрийската Гран при бяха безпрецедентни.

Но можеше на подиума да бъдат и пилоти като Алеиш Еспаргаро (Aprilia Racing Team Gresini), Икер Лекуона  (Tech3 KTM Factory Racing), Лука Марини (SKY Avintia VR46), Валентино Роси (Petronas Yamaha SRT) и Такаки Накагами (LCR Honda Idemitsu). Всички те бяха на даден етап в челото.

Факт е, че в момента във висшия клас всеки производител има шанс да спечели. Yamaha, Ducati, KTM, Suzuki и Honda са доказано силни. Новият RS-GP на Aprilia се приближава все по-близо до подиума. В допълнение, всеки пилот от решетката, също е в състояние да спечели състезание. Това е, защото те са най-добрите мотоциклетисти в света.

12 от състезателите, които имат пълен сезон са спечелили Гран при във висшия клас. 12 са били и световни шампиони. Завършилите на подиума на Гран при на Австрия през 2021 г. Биндер, Баная и Мартин са световни шампиони в други класове.

Досега имаше седем победители.

Но Пеко Баная, вторият пилот в класирането и кандидат за титлата, все още няма победа. Така е и при действащият световен шампион Мир. Засега може само да се предполага, но има голяма вероятност двамата да спечелят. Така броят на победителите ще бъде девет.

През 2016 и 2020 г. имаше девет различни пилоти да печелят състезание, което е рекорд за всички времена в един сезон. Сега Биндер се присъединява към Маверик Винялес (Monster Energy Yamaha MotoGP), съотборникът му Куартараро, Джак Милър (Ducati Lenovo), Мигел Оливейра (Red Bull KTM Factory Racing), Марк Маркес и Хорхе Мартин, които са спечелили поне едно състезание през този сезон. В допълнение към седемте победители, има и 11 състезатели, качили се на подиума. Наред с победителите, с шампанско там се пръскаха Баная, Мир, Йохан Зарко (Pramac Racing) и Франко Морбидели (Petronas Yamaha SRT) през 2021 г. Първите трима бяха на косъм от спечелването на максималните 25 точки.

Рекордът за брой на завършилите на подиума за един сезон е 17 през 1976 г.

Ще видим ли повече различни победители и финалисти на подиуми през 2021 г.? Със сигурност. Баная и Мир тепърва ще спечелят. Зарко четири  пъти стана втори. Самият факт, че вторият, третият и четвъртият в първенството все още не са побеждавали, свидетелства за конкурентоспособността на MotoGP. Това е доказателство за това колко е трудно да се триумфирали сега в MotoGP.

Следващият старт е на Силвърстоун. Алекс Ринс (Suzuki Ecstar) е последният пилот, спечелил на британската писта. Той още не се е качвал на подиума. Може да го направи в битката за Британия. Тъкмо неизвестните правят стартовете в MotoGP толкова вълнуващи уикенд след уикенд.