MotoGP: Ще се върне ли KTM на подиума на Ред Бул Ринг?

Гран при на Австрия е най-важният уикенд от сезона за Red Bull KTM Factory Racing. Австрийският заводски тим иска да постигне тора, което успя два пъти в последните три участия на Ред Бул Ринг – победа.

След сензационно начало на сезона с подиума на Брад Биндер в Катар и Мигел Оливейра, който спечели победа в Индонезия, от тогава KTM са без подиум. На Силвърстоун обаче пилотите и моторите показаха, че се връщат във форма. Оливейра завърши 6-и, само на 2,7 секунди от победителя в състезанието Франческо Баная (Ducati Lenovo).

Разбира се, KTM ще се надяват на нещо повече от това 6-о място. Освен че им е домашно трасета, Ред Бул Ринг е място, на което напоследък тимът постига успех. Оливейра и Биндер са победители за KTM и Red Bull през последните две години. Португалецът спечели през 2020 г., а южноафриканецът в незабравимата битка през 2021 г., и то в дъжда.

Пол Еспаргаро (Repsol Honda), също финишира на подиума с KTM. Испанецът завърши на 3-то място след Оливейра и бъдещата звезда на KTM Джак Милър (Ducati Lenovo) през 2020 г. в Гран при на Щирия.

С конкуренти като пилотите на Aprilia, Ducati, Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP) и представящите се много силно на моменти Suzuki, трудностите на KTM се увеличиха.

Оливейра демонстрира на Силвърстоун, че КТМ не са далеч от това отново да се борят за местата на подиума. Ако не беше грешката на Биндер при избора на гуми в Обединеното кралство, можеше да има два мотора в топ 6 преди домашната им Гран при.

Добрата новина е, че и двамата състезатели обичат пистата. Според метеорологичните прогнози се предполага, че дъждът ще играе водеща роля в този уикенд. KTM влизат в 13-ия кръг от шампионата, уверени, че може да се постигнат успех на познат терен. Гореспоменатият триумф на Оливейра в Мандалика беше единственото мокро състезание, което имаше този сезон. Дали тази неделя е следващото?

Но дори и състезанието да е сухо, KTM се справят с дефицита, с който се сблъскаха през 2022 г. Въпреки това квалификациите остават ахилесовата пета. Оливейра стигна от 13-то място до 6-то място на Силвърстоун и има само два резултата в топ 10 в квалификациите.

Междувременно Биндер имаше три топ 10 класирания в квалификациите. Първите два бяха в Катар и Индонезия, а другият беше 10-о място в Ассен. Оливейра коментира след Силвърстоун, че им трябва по-добър и бърз мотоциклет в квалификациите.

Няма по-добро място за завръщане за КТМ на подиума от Ред Бул Ринг. Една добра квалификация в събота, ще им даде страхотен шанс за подиум в неделя.