MotoGP: Франческо Баная е новият крал, сложи короната във Валенсия

Франческо Баная с Ducati е новият световен шампион при кралете. Той завърши 9-и Гран при на Валенсия, но това му бе достатъчно, за да детронира своя съперник  Фабио Куартараро с Yamaha. За първи път от 50 години насам италианец печели титлата с италианска машина, след Джакомо Агостини. Пеко е и първият италианец световен шампион след Валентино Роси през 2009 г. Победата във Валенсия спечели Алекс Ринс. Той донесе последния успех на Suzuki в последното им състезание в Гран при.

Франческо Баная от екипа на Ducati Lenovo спечели шампионата в MotoGP за 2022 г., като завърши девети във финалното състезание за сезона във Валенсия. Това е първа титла за човека, чиито ментор е  Валентино Роси. Фабио Куартараро от Monster Energy Yamaha започна Гран При, като се нуждаеше само от победа и от нищо друго,  за да има някаква надежда за втора поредна корона. Той обаче завърши на четвърто място в състезание, спечелено от Алекс Ринс от Suzuki Ecstar – още една и то последна победа за производителя от Хамамацу. Брад Биндер (Red Bull KTM Factory Racing) и Хорхе Мартин (Prima Pramac Racing) завършиха подиума след 27 обиколки на пистата Рикардо Тормо.

Ринс се класира в средата на втори ред, но направи брилянтен старт и поведе в първия завой. Той бе пред лидерите Мартин и Джак Милър (Ducati Lenovo). Куартараро отвори широко завой 2 след грешка  в зоната на спиране на завой 2. Излезе зад Марк Маркес (Repsol Honda). Влезе в битка за петото място и то не с кой да е, а с Багная. Когато Маркес атакува Милър за трето място в първата обиколка, Куартараро също притисна своята Yamaha отвътре на Ducati на австралиеца в завой 8 и той стигна до четвъртото място.
Милър отвърна на удара в началото на обиколка 2, принуждавайки Куартараро да отстъпи със  своя YZR-M1 на завой 2. Това изпреварване  стимулира Баная също да атакува.  Претендентите за титлата осъществиха контакт, който счупи  крилото на машината на  Ducati. Но Баная беше пред ключовия си съперник. Но само до обиколка 4, когато Куартараро атакува  отвътре на завой 6 и се върна на пета позиция .

В споменатата челна четворка Милър се върна на позициите за подиума, когато задмина Маркес в обиколка 6 на завой 1. После осемкратният световен шампион падна сел четири обиколки на завой 8. Междувременно Куартараро разклати Баная, който, поради някаква комбинация от предпазливост и щетите от контакта му с „Ел Диабло“, беше  изпреварен за шесто място от Брад Биндер. Даде още една  позиция на Жоан Мир (Suzuki Ecstar) в обиколка 13 на завой 14.

Ринс се опитваше да се откъсне, но останалата част от челната петица се групира. Това беше едновременно добро и лошо за Куартараро, като се има предвид, че той беше четвърти и Биндер с  KTM  го настигаше. Французинът опита защита, но без успех.

Междувременно Мигел Оливейра (Red Bull KTM Factory Racing) също изпревари Баная. Последваха го Лука Марини (Mooney VR46 Racing Team). Enea Bastianini (Gresini Racing MotoGP) след това настигна бъдещия си съотборник. Той се сети за йерархията на Ducati, като остави на 9-а позиция Пеко, за да си спести евентуални неприятности.
В челото Биндер задмина своя бъдещ съотборник Милър в обиколка 23 на завой 2, след което застана след Мартин. По средата на обиколката на завой 11, последното състезание на Милър с Ducati приключи преждевременно. Той катастрофира, предавайки отново четвъртото място на Куартараро.
Ринс запази първата позиция, но Биндер изпревари Мартин за второ място в завой 4 в предпоследната обиколка. С преднина от 0,396 секунди, Ринс донесе последната победа за Suzuki в настоящия му престой в MotoGP. Мартин бе прибра на малко повече от секунда,  а Куартараро на девет десети по-назад.
Оливейра изпревари Мир за пето място, като световният шампион от 2020 г. бе 6-и. Той бе пред Марини и Бастианини. Баная се оказа под натиск от съотборника на Куартараро в Monster Energy Yamaha MotoGP – Франко Морбидели в последните обиколки, но победи италианеца.