MotoGP: Поредна първа позиция с рекорд за обиколка на Баная на Мизано

За второ поредно състезание Франческо Баная (Ducati Lenovo) ще стартира от първа позиция в Гран при на Сан Марино. Това е трети полпозишън за италианеца за сезон 2021, който направи нов рекорд на пистата „Мизано Марко Симончели“ с време 1:31.065. Така №63 още веднъж записа рекордна обиколка, а Ducati ще стартират първи и втори. Съотборникът на Баная – Джак Милър остана 0.249 сек. след него. Трети на първа редица е лидерът в шампионата Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP). Въпреки катастрофата си, французинът остана на 0,302 сек. и е на първа редица.

В началото на сесията Q2 Куартараро направи летяща обиколка. Веднага след това Алеиш Еспаргаро (Aprilia Racing Team Gresini) стана първият пилот, който слезе под границата от 1:32 мин. Престоят му на върха бе твърде кратък. Лидерът на шампионата отново стана първи, само на две десети от рекорда на Маверик Винялес  (Aprilia Racing Team Gresini), поставен през 2020 г.

Започнаха вторите излизания и пилотите започнаха да подобряват времената. Не всеки обаче може да се справи с жегата. Първият, който падна, беше Марк Маркес (Repsol Honda), докато се опитваше да поддържа темпото с бързия Баная. Осемкратният шампион изпусна предницата на завой 9, като влезе в чакъла. Същото направи и Алеиш Еспаргаро на завой 15.

Преднината на Куартараро на върха беше такава, че не можеше да устои на темпото на Баная, който проби пътя си към върха с три десети. Не отне много време и Милър да направи своята бърза обиколка, за да нареди Desmosedici на първите две места. Докато французинът се опитваше да намери отговор, той плъзна предницата на десния завой 1. Така бяха показани жълти знамена и бе даден край на сесията. За щастие на „Ел Диабло“, никой не успя да завърши обиколката, за да застраши старта му от първия ред. Това ще е 13-ия му старт този сезон от първа редица.

Хорхе Мартин (Pramac Racing) се оплака от някои болки в десния крак, но това не му попречи да вземе 4-о място, точно пред Йохан Зарко (Pramac Racing), който също  кара с контузия. Така има четири мотоциклета GP-21 в топ 5. Пол Еспаргаро (Repsol Honda) избяга от жълтите знамена заради катастрофата на Куартараро и закъснялата му бърза обиколка, му донесе старт от втори ред.

Точно той понижи съотборника си Маркес до 7-о място и водещ на третия ред. До него са Алеиш Еспаргаро и Алекс Ринс (Suzuki Ecstar) – 8-и и 9-и. Маверик Винялес свърши изключително добра работа, за да вземе 10-о място във втория си уикенд с RS-GP. Испанецът завърши пред Жоан Мир (Suzuki Ecstar) и дошлия от Q1 Енеа Бастианини (Avintia Esponsorama).