MotoGP: Победа на Баная във Валенсия, Роси каза „сбогом“ – 10-и

За четвърти път през 2021 г. Франческо Баная (Ducati Lenovo) спечели победа, след като италианецът поведе за да постигне историческото за Ducati с 1-2-3 във Валенсия. На подиума му асистираха Хорхе Мартин (Pramac Racing) и  съотборникът му Джак Милър (Ducati Lenovo).

Това състезание ще бъде запомнено завинаги като последния танц на Валентино Роси (Petronas Yamaha SRT). Доктора стана 10-и в своето прощално представление в MotoGP, пред препълнената със зрители, повече негови фенове на пистата Ricardo Tormo. Данило Петручи (Tech3 KTM Factory Racing) стана 17-и и така също се сбогува с Гран при в емоционалната неделя във Валенсия.

Ducati доминира от старта. Мартин стартира от първа позиция и грабна холшота в завой 1, а тръгналия 4-и Жоан Мир (Suzuki Ecstar) изпревари Баная и Милър за второ място. Роси направи добър старт и стана 9-и, а световният шампион Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP) беше 6-и. Милър пробва атака на Мартин,  поведе, но за кратко. Мартин, Мир и Милър започнаха битка.

Пилотите на Suzuki бъркаха сметките. Мир тормозеше Мартин, преди Пеко да използва превъзходството в скоростта на GP21, за да свали от второто място бившия шампион. След това и Алекс Ринс (Suzuki Ecstar) се промъкна покрай Мир. Първите четирима – Мартин, Багная, Ринс и Мир дръпнаха напред, пред Куартараро. Милър беше 6-и.

След това Мартин, Багная и Ринс дръпнаха с 0.7 сек. на Мир. След няколко обиколки, Милър изпревари Фабио и стана 5-и. Ринс направи най-бързата обиколка в състезанието, но на завой 6 в 11-ата обиколка той падна. Испанецът изпусна предницата на своя GSX-RR, като даде 3-о място на съотборника си Мир. Роси вече беше 10-и, с 0,6 секунди  след Енеа Бастианини (Avintia Esponsorama) който губеше титлата Новак на годината за която се бореше Мартин начело.

Баная бе зад гърба на Мартин и 12 обиколки преди края, на завой 14 Пеко атакува, за да поведе. Баная направи най-бързата обиколка – 1: 31,042. Наставникът му Роси все още беше 10-и, но първият световен шампион на VR46 Academy и другата звезда на Yamaha Франко Морбидели (Monster Energy Yamaha MotoGP) бяха точно зад него.

Мартин не позволяваше на Пеко да дръпне и в две последователни обиколки Мартин беше по-бърз от Баная. Милър грабна 3-о място от Мир на завой 2. Това беше Ducati 1-2-3.

Две обиколки преди края на сезон 2021, Пеко беше на 0,8 секунди от Мартин и без проблеми стана първи за 4-и път през този сезон. Милър беше по-близо от всякога до Мартин, но новакът се държеше твърдо и не допусна австралиецът да го изпревари. Така Мартин спечели короната Новак на годината с 2-о място и четвърти подиум за сезона. Милър стана 3-и и помогна на Ducati да напишат история с първото си класиране 1-2-3 в MotoGP с петиая си подиум. Баная и Милър помогнаха на Ducati да вземат първенството при отборите, добавяйки го към короната на конструкторите.

Мир задържа 4-о място, а Куартараро стана 5-и в края на сезона, в който спечели титлата. Йохан Зарко (Pramac Racing) беше 6-и, а Брад Биндер (Red Bull KTM Factory Racing) – 7-и. С 8-ото си място Бастианини не можа да вземе Новак на годината. Не му стигнаха 9 т. да измести Мартин. Алеш Еспаргаро (Aprilia Racing Team Gresini) се бори в последните етапи и се измъкна 9-и пред Доктора.