MotoGP: Победа за Мартин, новакът Акоста с първи подиум в Португалия

Хорхе Мартин (Prima Pramac Racing) печели победата в Гран при на Португалия след перфектно състезание. Енеа Бастианини  (Ducati Lenovo) зае второ място в драматична последна обиколка. Той  финишира пред новобранеца в MotoGP Педро Акоста (Red Bull GASGAS Tech3), който пресече линията, за да завърши на подиума в едва втория си старт при кралете.

Мартин поведе при влизането в първи завой, като направи перфектен старт. Преследващият го пилот беше победителят в спринта Маверик Винялес (Aprilia Racing). Двама дукатисти – Франческо Баная (Ducati Lenovo) и Марк Маркес (Gresini Racing MotoGP) се бореха на сантиметри един от друг в първата обиколка. Баная – 4-и, удържа осемкратния световен шампион.

Алекс Маркес (Gresini Racing MotoGP) загуби челото в петия завой, слагайки край на шансовете за добър резултат във втората обиколка на състезанието. Раул Фернандес (Trackhouse Racing) катастрофира в петия тур, падайки на осмия завой.

Педро Акоста започваше да се налага в ранните етапи, борейки се с двете машини на Red Bull KTM Factory Racing на Джак Милър и Брад Биндер. Милър отвори широко при влизането един завой, за да загуби две позиции. Биндер и Акоста продължиха дуела.  Акоста  задмина Биндер с впечатляваща маневра на спиране.

Новобранецът се прицели към Марк Маркес, влизайки в челната петица през първата си година в класа. Акоста бързо хвана Баная. Отпред обаче триото продължи да се движи горещо, като Мартин водеше с половин секунда, докато Бастианини чакаше точното време, за да се хвърли от трета позиция. Най-бързата обиколка сменяше притежателите си много пъти. Акоста задаваше темпото, преди Бастианини и Баная да отговорят.

10 обиколки преди края Мартин постави зашеметяващите 1:38.830 и увеличи преднината си. Винялес  отговори обиколка по-късно. Алекс Маркес стана следващият оттеглил се от състезанието, след като се присъедини отново след катастрофа в началото.

Акоста направи смел скок в третия завой, започвайки атаката си срещу Баная пет обиколки преди края. Акоста преодоля разлика от над две секунди с Марк Маркес, който се опитваше да намери празнина в защитата на Баная.

Марк Маркес направи атака на петия завой, задминавайки Баная. Последният реши да отвърне на удара и двамата се сблъскаха. Двамата паднаха, като Пеко се прибра в бокса, докато Марк Маркес продължи на извън точките.

В последната обиколка Бастианини изпревари Винялес, като машината Aprilia на испанеца се забави на правата. Винялес имаше проблем в последната обиколка и катастрофира, като сложи край на всички надежди за класиране на подиума.

Мартин пресече финала първи след майсторско каране, за да спечели с 0.882 сек. пред Бастианини. Това беше 6-а победа за Мартинатора. Новакът сензация Акоста, който стана 3-и и стъпи на подиума едва в третото си състезание. Той стана третият най-млад състезател, завършил на подиума във висшия клас.

Биндер и Милър доведоха своите KTM-и до четвърта и пета позиция в страхотен ден за австрийския производител.

Марко Безеки (Pertamina Enduro VR46 Racing Team) завърши 6-и. Той завърши пред най-добрия пилот на Monster Energy Yamaha MotoGP Фабио Куартараро, който беше седми. Алейкс Еспаргаро беше единственият пилот на Aprilia Racing, който завърши – 8-и. Мигел Оливейра (Trackhouse Racing) завърши девети за радост на своите фенове по  трибуните. Фабио Ди Джанантонио от Pertamina Enduro VR46 Racing стана 10-и.