MotoGP: Оливейра с перфектен триумф в Барселона

Мигел Оливейра (Red Bull KTM Factory Racing) се върна в клуба на победителите през този сезон. Той направи страхотно състезание и спечели по перфектен начин Гран при на Каталуня. Португалецът победи само с 0.175 сек. Йохан Зарко (Pramac Racing) . Това бе трета победа за Оливейра. Та бе и първата за него и за КТМ за този сезон.

Трети стана Джак Милър (Ducati Lenovo), тъй като в края на състезанието лидерът в шампионата Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP) получи наказание от три секунди, заради това, че отсече завои 1 и 2 и странно защо разкопча екипа си и извади и изхвърли предни протектор.

Милър направи перфектен старт, кат на завой 1 се мушна от вътрешната страна на Куартараро. Оливейра се изстреля страхотно, изпревари французина и застана зад Милър. Куартараро остана 3-и. По-късно той бе изпреварен и от Жоан Мир (Suzuki Ecstar), който направи феноменален старт от 10-тиа позиция и влезе в топ 3.  Оливейра поведе на втората обиколка, след като изпревари Милър. Куатараро успя да си върне до 2-ото място на 7-ата обиколка.

На обиколка 12, Куартараро направи атака и с по-доброто си сцепление при излизане от завой 4, мина на 5-ия от вътрешната страна на Оливейра. Португалецът обаче си върна позицията на 14-ия тур. След тях бяха Мир, Милър и Зарко.  Последният успя да се пребори  за 3-ото място и бе на 1,2 секунди зад Куатараро. Оливейра бе с твърди гуми, а Картараро със средномеки.

След пет обиколки Зарко затвори разликата от предните от две до под секунда. Износването на гумите бе факт и Милър беше 4-и. Зарко премина покрай Куартараро на правата. Звездата на Yamaha вече беше на 1-ви завой, когато се получи уникална ситуация. Фабио свали кожения екип, изхвърли  протектора на гърдите му. Милър беше зад него.

Междувременно Зарко беше само на половин секунда от Оливейра, когато влязоха в последната обиколка. Зарко беше с 0.4 сек. по-бърз и подгони португалеца. Не беше обаче достатъчно близо на завой 10 – последното място  за изпреварване. Оливейра не допусна грешка, за да спечели феноменална победа. Зарко остана на 0,175 сек., а след като на Куартараро бе отсъдено наказание от три секунди, на подиума стъпи Милър.Пети стана Мир, който нямаше шанс за подиума. Той стартира 10-и и стана 5-и, като успя да задържи Винялес – 6-и. Франческо Баная (Ducati Lenovo) беше на 1,8 след Винялес. Брад Биндър (Red Bull KTM Factory Racing) стана 8-и само на 0,2 сек. зад Пеко.

Франко Марбидели (Petronas Yamaha SRT) нямаше добър ден, но стана 9-и. На 3.6 сек. след него бе новакът и шампион в Moto2 Енеа Бастианини (Avintia Esponsorama), който за трети път заворшва в топ 10 този сезон.

Лош ден имаха и двамата пилоти на Repsol Honda, които не завършиха. Пол Еспаргаро падна първи на завой 4, а след това и Марк Маркес – на завой 10. Това е трето поредно падане на Маркес. Същата съдба имаха Алеиш Еспаргаро и Валентино Роси (Petronas Yamaha SRT), който катастрофира също на завой 10. Всички пилоти са ОК.